اظهارات تازه علی اف درباره روند علامت گذاری مرزها بین ارمنستان و آذربایجان

اظهارات تازه علی اف درباره روند علامت گذاری مرزها بین ارمنستان و آذربایجان

به گزارش اکسیداک «الهام علی اف»، رییس جمهور آذربایجان، روز یکشنبه در تماسی تلفنی با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا گفت که آذربایجان و ارمنستان از مرحله تعیین حدود مرزها به علامت گذاری آن رسیده اند.

خبرگزاری اسپوتنیک در این باره گزارش داد که دفتر علی اف در بیانیه ای درباره این تماس تلفنی اعلام کرد: رییس جمهور الهام علی اف تاکید کرد که آغاز روند علامت گذاری مرزها توسط این 2 کشور پس از تکمیل روند تعیین حدود گامی مثبت است.

به نقل از اکسیداک ریاست جمهوری آذربایجان همچنین اعلام کرد که وزرای امور خارجه آذربایجان و ارمنستان قرار است به زودی، در آلماتی قزاقستان به منظور ازسرگیری مذاکرات درباره یک معاهده صلح دیدار کنند.

علی اف گفت که دولت او از هیچ تلاشی برای پیشرفت در مذاکرات فروگذار نخواهد کرد.

طبق اعلام دفتر ریاست جمهوری آذربایجان، این تماس تلفنی به درخواست بلینکن انجام شد.

او در این گفت وگو از تلاش و اقدامات 2 کشور برای تعیین مرزهایشان تمجید کرده و به علی اف درباره حمایت آمریکا از عادی سازی روابط میان این 2 کشور همسایه و قصد واشنگتن برای تقویت روابط با آذربایجان اطمینان داد.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ که یک منطقه کوهستانی با اکثریت جمعیت ارمنی واقع میان این 2 کشور است اختلاف دارند در حالیکه هر 2 در آن حضور نظامی داشته و 2 جنگ را تجربه کرده اند.

این درگیری که برای چند دهه ادامه یافته، در پاییز 2020 دوباره شعله ور شد و این بدترین تشدید تنش از دهه 1990 را رقم زد.

خصومت ها در نهایت با آتش بسی به میانجیگری روسیه و استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه در این منطقه پایان یافت.

در سال 2022، ایروان و باکو با میانجیگری روسیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا، بحث در مورد یک پیمان صلح در آینده را آغاز کردند.

در ماه مه 2023، «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان گفته بود که ایروان آماده به رسمیت شناختن تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان به مساحت 86 هزار و 600 کیلومتر مربع است که شامل قره باغ هم می شود.

علی اف هم گفت که اگر ارمنستان موضع خود را تغییر ندهد، باکو و ایروان می توانند در آینده نزدیک یک معاهده صلح امضا کنند.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اظهارات تازه علی اف درباره روند علامت گذاری مرزها بین ارمنستان و آذربایجان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اظهارات تازه علی اف درباره روند علامت گذاری مرزها بین ارمنستان و آذربایجان"، کلیک کنید.