افراد مبتلا به دیابت از مصرف قهوه غافل نشوند

افراد مبتلا به دیابت از مصرف قهوه غافل نشوند

آفتاب‌‌نیوز :

 کارشناسان هشدار می‌دهند “اپیدمی دوگانه چاقی و دیابت نوع ۲” یک چالش فوری بهداشت عمومی است.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که قهوه ممکن است به محافظت در برابر بیماری کبد چرب غیرالکلی در میان افراد مبتلا به چاقی و دیابت نوع ۲ کمک کند.

در این مطالعه، ارتباط مصرف کافئین با کاهش فیبروز کبدی در بیماری کبد چرب و سایر بیماری‌های مزمن مرتبط با کبد مشخص شد.

دانشمندان پرتغالی دریافتند که کافئین و پلی فنول‌های موجود در قهوه ممکن است به کاهش شدت بیماری کبد چرب غیرالکلی در افراد مبتلا به چاقی و دیابت نوع ۲ کمک کند.

آن‌ها معتقدند که کافئین، پلی فنول‌ها و سایر ترکیبات قهوه ممکن است با استرس اکسایشی در کبد مقابله کنند.

«جان گریفیث جونز»، محقق ارشد در مرکز علوم اعصاب و زیست شناسی سلولی در دانشگاه کویمبرا پرتغال، می‌گوید: «عوامل خطر برای کبد چرب و دیابت نوع۲ بسیار متجانس هستند و شامل چاقی، هیپرتری گلیسیریدمی، مقاومت به انسولین و التهاب کبد و بافت چربی است.»

تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی در سراسر جهان منجر به افزایش نرخ چاقی شده است. چربی اضافی بدن “قوی‌ترین عامل خطر برای ابتلاء به دیابت” است.

این مطالعه غربالگری ۲۴ ساعته ادرار و داده‌های مصرف قهوه را برای ارتباط بین مصرف قهوه و ویژگی‌های کبد چرب غیرالکلی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ارزیابی کرد.

این مطالعه شامل ۱۵۶ مرد و زن میانسال بود که همگی چاق بودند و ۹۸ نفر مبتلا به دیابت نوع۲ بودند.

آن‌ها پرسشنامه‌ای را درباره مصرف معمولی نوشیدنی‌ها و غذا‌های غنی از کافئین مانند شکلات تکمیل کردند.

 محققان نمونه‌های ادرار را برای متابولیت‌های کافئین و غیر کافئین، از جمله پاراکسانتین، تئوفیلین، اسید p-کوماریک، تریگونلین و اسید کافئیک مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

نتایج نشان داد که متابولیت‌های قهوه ممکن است به جلوگیری از پیشرفت کبد چرب غیرالکلی کمک کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افراد مبتلا به دیابت از مصرف قهوه غافل نشوند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افراد مبتلا به دیابت از مصرف قهوه غافل نشوند"، کلیک کنید.