انواع اختلال یادگیری در کودکان

همه کودکان می توانند طاقت فرسا و خسته کننده باشند ، اما این در مورد کودک شما که دارای اختلال یادگیری است بیشتر صدق می کند. خرید لباس دخترانه پلیسی ممکن است به عنوان یک هدیه مناسب برای دختران علاقه مند به پلیسی بازی صورت گیرد .  ممکن است در تلاش برای کار با کودک خود احساس ناامیدی کنید ، و اگر اطلاعات لازم را نداشته باشید این کار تبدیل به یک نبرد سخت می شود. بعد از اینکه فهمیدید اختلال یادگیری آنها چیست و چگونه بر رفتار آنها تاثیر می گذارد ، می توانید چالش های موجود در مدرسه و خانه را برطرف کنید. اگر می توانید با والدین دیگری که چالش های مشابهی را پشت سر گذاشته اند ارتباط برقرار کنید زیرا آنها می توانند منابع عالی دانش و حمایت عاطفی باشند.

انواع اختلال یادگیری در کودکان

اختلال یادگیری بیماری شایعی است که متاسفانه بسیاری از افراد و به ویژه والدین، نسبت به آن آگاهی کافی ندارند. اگرچه اختلال یادگیری به طور کامل قابل درمان نیست، با استفاده از روش های درمانی موثر، می توان آن را به خوبی کنترل کرد و مشکلات ناشی از آن را کاهش داد. یکی از خدمات کلینیک توانبخش رسش درمان اختلالات یادگیری کودکان است. متخصصان و کارشناسان این مرکز با ارایه راهکارهای مختلف درمانی به درمان کودک شما می پردازند. بنابراین اگر به سلامت روان خود و فرزندتان اهمیت می دهید، همین امروز برای درمان اقدام کنید. درمانگران ما از ابتدا تا انتهای مسیر سلامتی همراه شما هستند.

خیر، این آزمایش ها برای تشخیص اختلال یادگیری موثر نیستند اما ممکن است برای تشخیص آسیب مغزی و عصبی ای که باعث ایجاد اختلال یادگیری شده اند، مفید باشند.  درمان اختلال یادگیری در کودکان، ابتدا شاید برای اکثر والدین ترسناک و دلهره آور به نظر برسد. ولی باید بدانید که این عارضه در کودکی و قبل از سن ورود کودک به مدرسه قابل تشخیص و بهبود است. امروزه روش های گوناگونی برای درمان اختلال یادگیری در کودکان به وجود آمده است که در ادامه به بررسی این روش ها می پردازیم. پس نیازی به نگرانی و ترس نیست صرفاً باید صبور باشید و حوصله به خرج دهید. کودک شما نیاز به تمرین ها و اجرای روش های درمانی برای بهبود دارد. تاثیرگذاری این مسیله تا حد زیادی بستگی به شکیبایی والدین خواهد داشت. متاسفانه اکثر والدین پس از مدتی ناامید می شوند و فرایند درمان اختلال یادگیری در کودکان را به تعویق بیندازد.

اینگونه رفتارها می تواند به کودک و اعتماد به نفس او صدمه وارد کند و باعث شود که کودک در محیط های مختلف مانند مدرسه و کلاس های آموزشی، در ارتباط برقرار کردن با هم سن و سال های خود مشکل داشته باشد و بر نحوه زندگی او تاثیرگذار باشد. اختلال یادگیری در کودکان، یک اختلال عصبی است. کودکانی که به این نوع بیماری دچار هستند معمولاً در فهم، استدلال، یادگیری برخی مسایل و هماهنگی ارتباط بینایی و حرکتی  مشکل دارند. البته این علایم بدین معنا نیست که فرد دارای هوش کمتری نسبت به بقیه است. قابل ذکر است که درمان اختلال یادگیری در کودکان قطعی نیست ولی طبق آمار بدست آمده، امروزه با پیشرفت علم می توان این اختلال را درمان کرد و در صورت عدم درمان کامل می توان با روش های گوناگون آن را تا حد زیادی بهبود بخشید.

راهنمایی: در این مقاله صرفا به بررسی نحوه درمان این اختلال در کودکان می پردازیم، برای اطلاعات بیشتر درخصوص در سنین مختلف می توانید روی لینک مطلب کلیک کنید و مطلب دیگر ما در این خصوص را نیز مطالعه فرمایید. درواقع این آزمون مشخص می کند که آیا فرزند شما می تواند میان حس دیداری و حرکتی خود به درستی ارتباط برقرار کند یا خیر. به عبارت بهتر توانایی ترسیم و واکنش کودک نسبت به محیط اطراف و آنچه می بیند را مشخص می سازد. در این تست از دو آزمون بندر گشتالت و آزمون رشدی استفاده می شود. از تست هوش نیز برای تشخیص و سپس درمان این اختلال در کودکان استفاده می شود. این نوع تست ها شامل دو ضریب رایج IQ و EQ هستند. آن ها صرفاً به روش های متفاوتی نسبت به باقی افراد برای یادگیری و فهم مسایل نیاز دارند.

برخی از مدارس سالانه از دانش آموزان خود آزمون هوش می گیرند تا اگر فردی دچار اختلال یادگیری است هرچه سریع تر مشخص شود. البته قابل ذکر است که تست هوش برای هر رده سنی کاملاً متفاوت است و باید با دقت به سن کودک انجام شود. لباس پلیس راه برای موتورسواران و رانندگان به عنوان یک عامل ایمنی بسیار حیاتی است . اینگونه آزمون ها می توانند به تشخیص و درمان اختلال یادگیری کودکان کمک کند. آزمون پیشرفت تحصیلی بر روی مهارت های خواندن، نوشتن و حل ریاضیات تمرکز دارد. در این تست از آزمون های وودکاک-جانسون، وکسلر، آزمون پیشرفت تحصیلی دامنه وسیع و آزمون کافمن استفاده می شود. این آزمون ها در بسیاری از مراکز علوم اعصاب و روانشناسی موجود می باشند و شما می توانید با مراجعه به این مراکز، از متخصصین آنها بخواهید که از کودکتان این آزمون ها را بگیرند.

انواع اختلال یادگیری در کودکان

علایم، نشانه ها و اختلال یادگیری طیف وسیعی را دارند، به همین علت هر کودکی می تواند در زمینه متفاوتی مشکل داشته باشد. در این قسمت می خواهیم انواع اختلال یادگیری در کودکان را بررسی کنیم. قابل ذکر است که تشخیص و شروع درمان اختلال یادگیری در کودکان قبل از ورود کودک به مدرسه و حتی پیش از دبستان بسیار مهم است. فهمیدن این مسیله به جلوگیری از تخریب اعتماد به نفس و شخصیت کودک شما کمک خواهد کرد. شروع این روند در سنین کم می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و به دریافت نتیجه بسیار سرعت ببخشد. پس باز هم تاکید می کنیم که سنین طلایی را برای شروع روند درمان اختلال یادگیری در کودکان را نباید هرگز از دست داد و حتما از این فرصت باید استفاده کرد. کودکانی که اختلال یادگیری در نوشتن دارند، در سازماندهی و شکل دادن به حروف و کلمه و نوشتن آن ها بر روی کاغذ دچار مشکل هستند.

در واقع آن ها نمی توانند ارتباط خوبی میان آنچه در ذهن دارند و پیاده سازی فیزیکی حروف بر روی کاغذ ایجاد کنند. پس از تشخیص اختلال نوشتن، کاردرمانی و انجام فعالیت های دستی از بهترین روش های درمان اختلال یادگیری در کودکان از نوع نوشتاری است. این اختلال شامل دو نوع مختلفمی باشد. اختلال در خواندن و هجی کردن کلمات و اصوات و نوع دیگر، اختلال در درک و فهم متنی که کودک در حال خواندن آن است. یعنی اینکه کودک نمی تواند معنای مطلبی را که می خواند را بفهمد. مسایل زیادی در ایجاد اختلال یادگیری ریاضی دخیل هستند. به عنوان مثال اختلال خواندن و یا عدم توانایی هماهنگی دیداری و نوشتاری می تواند در به وجود آمدن اختلال یادگیری ریاضی تاثیر داشته باشند. کودکان دارای این نوع اختلال نمی توانند علایم و مفهوم آن ها را به یاد بسپارند.

به عنوان مثال آن ها نمی توانند بفهمند که علامت جمع چه کاری انجام می دهد یا در خواندن ساعت و بازگو کردن آن ناتوان هستند. متخصصین یادگیری در حوزه درمان اختلال یادگیری در کودکان از طریق روش های تقویت مهارت های ریاضی به آن ها کمک می کنند. کودکانی که به این اختلال دچار هستند نمی توانند ارتباط خوبی میان چیزی که می بینند و درک آن برقرار کنند. آن ها نمی توانند شکل اعداد، تفاوت حروف یا کلمات را تشخیص دهند. همچنین امکان دارد حروفی را در میان نوشتن یک کلمه یا یک خط دفتر خود جا بیندازند. اینگونه کودکان اکثراً نمی توانند ارتباط خوبی میان چشمان و حرکت دست های شان برقرار کنند. توجه کنید که پیگیری روند درمانی به بهبود رشد و احساس مثبت آن ها در زندگی کمک می کند. همانطور که ذکر کردیم در ابتدای مقاله، روش های مختلفی برای بهبود این اختلال وجود دارد.

برخی روش ها مانند: نوروفیدبک، دارو درمانی و استفاده از بازی در اکث مواقع می توانند به سادگی اختلال را درمان کنند. استفاده از لباس بسیجی کودکانه می تواند به رشد و توسعه مهارت های اجتماعی کودکان کمک کند . همچنین استفاده از اپلیکیشن هایی که متن را برای کودکان هجی می کند یا بهره بردن از کلاس های خصوصی که در آن ها از روش های خاصی برای بهبود ریاضیات یا خواندن و نوشتن استفاده می شود، می تواند تا حد زیادی تاثیرگذار باشد. در ادامه چندین روش مشهور مورد استفاده برای درمان اختلال یادگیری در کودکان را توضیح خواهیم داد. لورتا نام جدیدترین دستگاه نوروفیدبک می باشد که در حال حاضر توانایی درمان این اختلال را دارد و خوشبختانه چند سالی است که این دستگاه وارد کشور عزیزمان ایران نیز شده است و از آن برای درمان این اختلال استفاده می شود.

اجرای این روش در درمان اختلال یادگیری در کودکان بسیار مفید و رایج است. در این روش هیچ اشعه یا ماده ای به مغز کودک وارد نمی شود و تنها فرکانس های مغز کودک هنگام مشاهده تصاویر ثبت می گردد. بنابراین هیچگونه عوارض جانبی نداشته و با خیال راحت می توانید از آن استفاده کنید. این روش به عنوان اصلی ترین روش درمان این اختلال در کشورهای پیشرفته می باشد. با اینکه تعداد کسانی که از دارو برای بهبود استفاده کرده اند هنوز بسیار کم است ولی در بعضی اوقات کودک نیاز به دریافت برخی داروها برای بهبود عملکرد مغز دارد. به عنوان مثال در روش مگا ویتامین درمانی، برای بهبود علمکرد کودک از دوزهای بسیار بالای ویتامین ها استفاده می شود. در این روش به وسیله دستگاه های بسیار پیشرفته امواج مغز کودک را دریافت و بررسی می کنند.

نتیجه گیری

برای درمان اختلال یادگیری در کودکان روش های متفاوتی وجود دارد. کافی است که به یک متخصص در این زمنیه مراجعه کنید تا به شما کمک کند. باید بدانید که کودکانی که اختلال یادگیری دارند کودکانی بسیار توانمند هستند و این مشکل دلیلی بر هوش کم یا عدم توانایی آن ها نیست. در ادامه اشاره شد که هرچه سریع تر این اختلال تشخیص داده شود، درمان آن راحت تر خواهد بود . توجه داشته باشید که پدر و مادر باید در طول درمان کودک محیطی آرام و بی استرس را در خانواده برای کودک محیا کنند. در غیر این صورت روند درمان بطور کند تری انجام می پذیرد. امیدواریم که این مقاله مورد پسند شما عزیزان بوده باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دیدن ویدیو های سخنان دکتر امین اسداله پور در این خصوص، می توانید ما را در صفحه اینستاگرم خود نیز دنبال کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انواع اختلال یادگیری در کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی, کسب و کار ایرانی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انواع اختلال یادگیری در کودکان"، کلیک کنید.