بازار مسکن در آتش رکود/ شکاف قیمتی چه برسر خرید و فروش املاک آورد؟

بازار مسکن در آتش رکود/ شکاف قیمتی چه برسر خرید و فروش املاک آورد؟

آفتاب نیوز :

کاهش چشمگیر تعداد معاملات مسکن و شکاف بین قیمت پیشنهادی مالکان با قیمت واقعی املاک، اصلی ترین چالش هایی ست که در حال حاضر بازار مسکن با آن ها دست و پنجه نرم می کند.

آمار های رسمی حاکی از آن است که معاملات بازار مسکن با شروع سال 1403 بار دیگر در حالت رکودی فرو رفته است.

در این بین، برخی مشاوران املاک فعال در بازار و کارشناسان بخش مسکن معتقدند که قیمت های پیشنهادی از سوی مالکان با قیمت واقعی ملک فاصله پیدا کرده است؛ پدیده ای که می تواند در درازمدت نظم حاکم بر این بازار را بر هم زند.

تمایل بازار مسکن به چسبندگی قیمت ها بالاست

منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن درباره علت فاصله قیمت های پیشنهادی در بازار مسکن با قیمت واقعی املاک به «تجارت نیوز» گفت: «در بازار مسکن شاهد فاصله قیمت پیشنهادی ملک با قیمت واقعی آن هستیم. علت پدیداری این اتفاق و از آن مهم تر دلیل ماندگاری این شکاف به چند عامل مهم بستگی دارد.»

وی در این باره افزود: «نخست آنکه ذات بازار مسکن این است که چسبندگی قیمت در آن نسبت به سایر بازار های مالی شدیدتر و میل به ماندگاری قیمت در صورت جهش آن بسیار بالاتر از بازار های موازی است.»

انتظارات تورمی، قیمت مسکن را در سطوح بالا حفظ می کند

غیبی همچنین توضیح داد: «دومین عامل در این زمینه انتظارات تورمی و نگرانی های ناشی از آن است که بیشترین تاثیر را بر بازار مسکن دارد. مسکن به عنوان مهم ترین و باارزش ترین دارایی افراد از این لحاظ تاثیرپذیر است.»

شکاف قیمت مسکن، معاملات را متوقف کرده است

این کارشناس حوزه مسکن همچنین درباره آثار شکاف قیمتی در بازار مسکن عنوان کرد: «شکاف قیمت باعث شده است که برخی از سرمایه گذاران بخش مسکن نتوانند به قیمت دلخواه خود مسکن را به بازار ارایه دهند. از سوی دیگر، برخی افراد نیز نگران هستند که اگر ملک خود را بفروشند، نمی توانند جایگزین متناسبی از لحاظ قیمت و شرایط بازار برای آن پیدا کنند؛ در نتیجه از فروش دست کشیده اند.»

محرک های بازار مسکن خاموشند

غیبی همچنین کناره گیری دلالان را از بازار مسکن یکی دیگر از چالش های این عرصه دانست و بیان کرد: «در این برهه بازار داد و ستد ملک در جایگاه یک کالای تجاری بین دلال ها و کاسبان نیز با مشکل مواجه شده و غنایی به آن تزریق نمی شود.»

وی با تاکید بر اینکه، کناره گیری دلالان از بازار ملک خبر خوبی است، افزود: «با این حال متاسفانه باید گفت، با حضور دلال هاست که همیشه بازار ملک رونق پیدا می کند. همچنین التهابات ارزی نیز عموما باعث می شود که خرید و فروش ملک افزایش یابد.»

وی افزود: «البته این موارد ناشی از خلاء برنامه های موثر و عملیاتی نظام حاکم اقتصادی است که باید ترمیم شود.»

پیش بینی بازار مسکن در تابستان

غیبی همچنین در خصوص پیش بینی بازار مسکن در تابستان عنوان کرد: «به نظر می رسد با اتمام فصل امتحانات در خردادماه رونق بیشتری بر بازار مسکن حاکم شود. از سوی دیگر با افزایش تقاضای قطعی در بازار اجاره مواجه خواهیم بود.»

کارشناسان معتقدند بازگرداندن معاملات به بازار مسکن محوری ترین اقدامی است که دولت باید در این عرصه انجام دهد.

ادامه توقف معاملات در بازار همراه با روند صعودی قیمت که در داده های میدانی و آمار های رسمی پیداست، رکودی تورمی به دنبال خواهد داشت که آثار منفی آن تا مدت ها از این بازار پاک نمی شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازار مسکن در آتش رکود/ شکاف قیمتی چه برسر خرید و فروش املاک آورد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازار مسکن در آتش رکود/ شکاف قیمتی چه برسر خرید و فروش املاک آورد؟"، کلیک کنید.