تصویر روز ناسا: تلسکوپ های کمکی زیر آسمان پرستاره جنوب

با وجود شباهت به R2D2، ربات محبوب جنگ ستارگان (Star Wars)، این سه سازه هیچ ارتباطی به دنیای خیالی جرج لوکاس یا ربات هایی که می شناسید، ندارند. این سازه ها در رصدخانه پارانال واقع در صحرای آتاکامای شیلی قرار دارند و تلسکوپ های کمکی 1.8 متری را جای داده اند. تلسکوپ های کمکی برای تداخل سنجی مورداستفاده قرار می گیرند و به کمک 4 تلسکوپ 8 متری VLT می آیند. جهت تداخل سنجی، نور هر تلسکوپ با سیستمی از آینه ها در تونل های زیرزمینی هدایت می شود تا در نقطه کانونی مشترکی به هم برسند.

تداخل سنجی، تکنیک خلاقانه ای است که در آن، نور گردآوری شده از چند تلسکوپ کوچک با هم تداخل داده می شود تا تصویر تلسکوپ بسیار بزرگ تری که قطر آن با بیشترین فاصله بین تلسکوپ های کوچک برابری می کند، شبیه سازی شود. البته همان طور که انتظار دارید، این تکنیک فقط برای اجرام نسبتا پرنور قابل استفاده است، اما تفکیک بسیار بالایی را به ارمغان می آورد.

در حال حاضر، 4 تلسکوپ کمکی (AT) عملیاتی اند؛ هرکدام مجهز به انتقال دهنده ای است که تلسکوپ را در امتداد مسیرهای ازپیش تعیین شده حرکت می دهد و با فراهم آوردن چینش های مختلف در ترکیب با تلسکوپ های ثابت 8 متری، تداخل سنجی را در ابعاد مختلفی امکان پذیر می کند، به طوری که در بهترین حالت تصویری متناظر با تلسکوپ 200 متری تهیه می شود.

تصویر روز ناسا: تلسکوپ های کمکی زیر آسمان پرستاره جنوب

بر فراز این سه تلسکوپ کمکی، ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک را می بینید، کهکشان های اقماری راه شیری که به ترتیب 170هزار سال نوری و 300هزار سال نوری با ما فاصله دارند. ستارگان شباهنگ و سهیل نیز که به ترتیب روشن ترین ستارگان شب های زمین به شمار می روند، در این تصویر دیده می ووند.

تابش سبزرنگی که بر فراز افق می بینید، «هواتاب» نام دارد. جو زمین در طول روز، گرم می شود و پس از غروب خورشید و کاهش دما، این انرژی اضافی را به شکل تابش سبزرنگ ضعیفی منتشر می کند که هواتاب خوانده می شود. با گذشت پاسی از شب، هوا نیز خنک می شود و هواتاب، ناپدید می شود. صحرای آتاکاما در ارتفاع بیش از 5000 متری از سطح آب های آزاد، پشت دیواره رشته کوه آند در آمریکای جنوبی (شیلی) واقع شده و یکی از بهترین مناطق رصدی زمین به شمار می رود.

اعتبار تصویر و حق چاپ: یوری بلتسکی، رصدخانه کارنگی لاس کامپاناس، پروژه جهان در شب (TWAN). برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: تلسکوپ های کمکی زیر آسمان پرستاره جنوب" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: تلسکوپ های کمکی زیر آسمان پرستاره جنوب"، کلیک کنید.