ثبت یک رکورد دیگر در فرآیند ساخت و تکمیل خط 7 مترو تهران

ثبت یک رکورد دیگر در فرآیند ساخت و تکمیل خط 7 مترو تهران

ثبت رکورد 20 میلیون نفر– ساعت عملیات اجرایی، بدون حادثه منجر به آسیب های جدی (ناتوان کننده موقت یا دایم) در طول زمان ساخت و تکمیل خط 7 مترو تهران، از رکوردهای منحصر به فرد درخصوص رعایت موارد ایمنی در عملیات اجرایی پروژه های کلان است.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری اکسیداک، یکی از شاخص های ارزیابی سیستم «مدیریت ارزش» در پروژه های عمرانی، انجام امور و پیشرفت عملیات اجرایی با کمترین میزان خسارات و سوانح جرحی یا فوتی است؛ احراز استاندارد های مرتبط با این امر خصوصاً در طرح های تونلی و زیرزمینی، البته ملاحظات سختگیرانه تر و مراقبت های فنی بیشتری را طلب می کند و خوشبختانه شرکت مترو تهران طی سالیان اخیر، روند مثبتی در فرآیند پیاده سازی سیستم سلامت، ایمنی و محیط زیست در پروژه های خود طی کرده است.

بررسی مجموعه اقدامات سازمان یافته در خصوص رعایت موارد ایمنی توسط افراد شاغل در عملیات اجرایی پروژه های شرکت مترو تهران، نشانگر آن است که میزان خسارات و سوانح جرحی یا فوتی حین انجام کار به میزان قابل توجهی در طول سالیان گذشته کاهش یافته است. یکی از نمونه های این ادعا، ثبت رکورد 20 میلیون نفر– ساعت عملیات اجرایی، بدون حادثه منجر به آسیب های جدی (ناتوان کننده موقت یا دایم) در طول زمان ساخت و تکمیل خط 7 مترو تهران است؛ خطی که طول مسیرش 27 کیلومتر است و آخرین ایستگاه آن (ایستگاه بیست و دوم) امسال به بهره برداری می رسد؛ از آخرین حادثه وخیم رخ داده در این خط که بر اثر بی احتیاطی و سهل انگاری به وقوع پیوست، حدود 43 ماه می گذرد.

مهندس “یاشار لطفی” مجری خط 7 مترو تهران در این زمینه می گوید: از شروع عملیات اجرایی پروژه احداث خط 7، تاکید متولیان امر و مدیران ارشد دست اندرکار، پیاده سازی دقیق و موشکافانه ملاحظات ایمنی، سلامت و محیط زیستی براساس استاندارد های بین المللی بوده است. در همین راستا اقدامات متعددی از قبیل راه اندازی سامانه مدیریت HSE، تدوین و بومی سازی دستورالعمل های مربوطه برای اجرای پروژه، پایش مستمر صحت عملکرد تجهیزات و ماشین آلات کارگاهی، راه اندازی سامانه ارزیابی ریسک، برگزاری منظم کارگاه های ایمنی به صورت هفتگی، پیاده سازی طرح واکنش در شرایط اضطراری و مدیریت بحران، انجام مانور های آمادگی با مشارکت سازمان مدیریت بحران استان تهران، کنترل سیستماتیک مجوز فعالیت های حریم ریلی، آموزش ایمنی کارکنان به میزان 22 هزار نفر – ساعت، کنترل مستمر جنبه های بارز زیست محیطی، اندازه گیری و پایش مستمر عوامل زیان آور محیط کار و حتی کنترل سلامت روان کارکنان صورت پذیرفت که ماحصل آن، کاهش معنادار سوانح و حوادث در کارگاه های عمرانی خط 7 بود.

این امر در حالی است که هم کارفرما و هم پیمانکاران و مشاوران پروژه های شرکت مترو، لزوم سختگیری در زمینه اعمال الزامات ایمنی، سلامت و محیط زیست را بیش از هر زمان دیگری مدنظر قرار داده و توجه به مسایل اینچنینی را سرلوحه مسیر توسعه شبکه حمل و نقل ریلی درون شهری قرار داده اند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ثبت یک رکورد دیگر در فرآیند ساخت و تکمیل خط 7 مترو تهران" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ثبت یک رکورد دیگر در فرآیند ساخت و تکمیل خط 7 مترو تهران"، کلیک کنید.