حضرت ابراهیم (ع) بنیانگذار برایت از مشرکین بود

حجت الاسلام والمسلمین نواب:

حضرت ابراهیم (ع) بنیانگذار برایت از مشرکین بود

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ضمن تبیین برخی صفات حضرت ابراهیم (ع) از جمله بردباری، دلسوزی، راستگویی، اخلاص و الگو بودن آن حضرت گفت: ابراهیم خلیل الله بنیانگذار برایت و پرهیز از شرک و مشرکان بود.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری اکسیداک، حجت الاسلام سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی، امروز (21 اردیبهشت) همزمان با اول ماه ذی القعده و آغازهفته حج به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه در جمع نمازگزاران تهرانی سخنرانی کرد.

وی در ابتدا با اشاره به این که دهه اول ذی القعده به عنوان دهه کرامت و هفته نخست این ماه قمری به عنوان هفته حج نام گذاری شده است، گفت: سفر زایران بیت الله الحرام در روز های آینده آغاز می شود و زایران ایرانی به سرزمین وحی اعزام می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با دست اندرکاران عملیات حج پیش رواشاره کرد و گفت: ایشان حج امسال را با توجه به جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی دفاع غزه، حج برایت از مشرکان، نام گذاری کردند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: مقام معظم رهبری در این دیداریادآور شدند که زایران بیت الله الحرام باید پیوسته در حال ذکر و یاد خدا و توجه ویژه به وحدت با سایر مسلمانان داشت باشند. ایشان همچنین به الگو بودن حضرت ابراهیم (ع) در قرآن اشاره و آیین ابراهیمی را سرمنشا ادیان آسمانی معرفی کردند.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه با اشاره به این که نزدیک ترین دین به آیین ابراهیمی، اسلام است، گفت: امام خمینی (ره) نیز مراسم حج تمتع را حج ابراهیمی خواندند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب برخی ویژگی های شخصیت حضرت ابراهیم (ع) را برشمرد و گفت: زایران بیت الله الحرام پس از طواف خانه خدا، نماز طواف را پشت مقام ابراهیم اقامه می کنند که این بیانگر جایگاه و مقام والای این پیامبر عظیم الشان است.

وی گفت: خداوند متعال در قرآن در معرفی ویژگی های حضرت ابراهیم (ع)، ایشان را بردبار و دلسوز معرفی می کند و در آیه 75 سوره هود می فرماید: “اِنَّ اِبْرَاهِیمَ لَحَلِیمٌ اَوَّاهٌ مُنِیبٌ: زیرا ابراهیم بردبار و دلسوز و بازگشت کننده [به سوی خدا]بود”.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه به آیه 120 سوره نحل “اِنَّ اِبْرَاهِیمَ کَانَ اُمَّهً قَانِتًا لِلَّهِ حَنِیفًا وَلَمْ یَکُ مِنَ الْمُشْرِکِینَ- به راستی ابراهیم پیشوایی مطیع خدا [و]حق گرای بود و از مشرکان نبود”اشاره کرد و گفت: ابراهیم خلیل الله یک امت بود که به تنهایی زحمت جمع را می کشید. حضرت ابراهیم (ع) راستگو «اِنَّهُ کَانَ صِدِّیقًا نَبیًّا» و اهل اخلاص بود، به طوری که زمانی که کعبه را بنا نهاد رو به درگاه حق تعالی کرد و گفت که خداوندا از ما قبول کن.

حجت الاسلام نواب همچنین، به آیه 120 سوره بقره “رَبَّنَا وَ ابْعَثْ فِیهِمْ رَسُولًا مِنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِکَ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ وَیُزَکِّیهِمْ اِنَّکَ اَنْتَ الْعَزیزُ الْحَکِیمُ- پروردگارا در میان آنان فرستاده ای از خودشان برانگیز تا آیات تو را بر آنان بخواند و کتاب و حکمت به آنان بیاموزد و پاکیزه شان کند زیرا که تو خود شکست ناپذیر حکیمی” اشاره و تصریح کرد: حضرت ابراهیم (ع) به فکر آیندگان بود و در حقیقت ایشان را می توان موسس امت اسلامی و تشکیلات دینی دانست.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هچنین از حضرت ابراهیم (ع) بعنوان مدافع مظلومین و نخستین کسی که به میدان جنگ رفت یاد کرد و گفت: ایشان حضرت لوط (ع) را از دست رومیان نجات داد.

وی افزود: ابراهیم خلیل الله مقام پیشوایی امت را داشت و خداوند متعال در همین راستا در آیه 124 سوره بقره می فرماید: اِنِّی جَاعِلُکَ لِلنَّاس اِمَامًا- من تو را پیشوای مردم قرار دادم.

حجت الاسلام نواب حضرت ابراهیم (ع) را بنیانگذار برایت و پرهیز از مشرکان دانست و گفت: مناظره و گفتگوی ایشان با ستاره پرستان، ماه پرستان و خورشید پرستان در قرآن کریم ذکر شده که آن ها را به پرستش خدای یگانه و پرهیز از شرک و بت پرستی دعوت کرده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پایان با اشاره به این که آیات 8 و 9 سوره ممتحنه به مسیله برایت اختصاص دارد، گفت: حضرت ابراهیم (ع) نخستین کسی بود که با شمشیر جنگید و مناسک حج را تبیین کرد و خداوند متعال برای امتحان کردن به ایشان دستور داد که فرزندنش حضرت اسماعیل (ع) را ذبح کند که این آزمایش را پدر و پسر سرفزاز پشت سر گذاشتند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حضرت ابراهیم (ع) بنیانگذار برایت از مشرکین بود" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حضرت ابراهیم (ع) بنیانگذار برایت از مشرکین بود"، کلیک کنید.