خانه قجری پیرنیا در یک قدمی تخریب؛ کتیبه ها را کَندند و بُردند! + عکس

خانه قجری پیرنیا در یک قدمی تخریب؛ کتیبه ها را کَندند و بُردند! + عکس

آفتاب نیوز :

«سال هاست که برخی از خانه های تاریخی تهران رها شده و کاشی ها و آجر ها آن را کنده و میلیون ها تومان می فروشند» این را رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران احمد علوی می گوید.

اخباری مبنی بر تخریب چند بنای تاریخی از جمله خانه «پیرنیا» منتشر شده و اهالی محل می گویند که «این خانه دیگر به یک مو بند است و امروز و فردا می ریزد.»

نصرالله پیرنیا که در دوران قاجار از منشی گری وزارت خارجه تا صدراعظمی را تجربه کرده، خانه ای حدود 10 هزار متربع در لاله زار داشت که برخی می گویند «فرمان مشروطه در این خانه نوشته شده است.» بخشی از این خانه در بارندگی ها سال 1399 فروریخت و به گفته اهالی محل «کتیبه های آن را هم در چشم برهم زدنی، کَندند و بُردند.»

خانه قجری پیرنیا در حال تخریب است، سازمان نوسازی شهر تهران بخشی از این خانه را خرید. سرپرست اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران حامد سلیمی می گوید که شهرداری در این زمینه «تفاهم نامه ای با بخش خصوصی بسته و بزودی کار نوسازی آغاز می شود.» همچنین حمام خانه پیرنیا هم مرمت شده و در اواخر مرداد بهره برداری از آن شروع می شود.

تخریب خانه های تاریخی تهران فقط به خانه پیرنیا ختم نمی شود، مدرسه ژاندارک، خانه حاکم تهران (علاءالدوله) و حسام لشکر. هم در حال از بین رفتن است.

رضا کیان پور کارشناس میراث می گوید که «بخش خصوصی چوب لای چرخ می گذارد و نباید در زمینه مرمت خانه های تاریخی ورود کنند» میراث فرهنگی باید بودجه مناسب برای خرید این خانه ها در نظر بگیرد. در مقابل مریم اصغری کارشناس آثار باستانی می گوید که باید بخش خصوصی را تقویت و از ظرفیت آن ها استفاده کرد، «چندین بار خانه پیرنیا به مزایده گذاشته شد، ولی به دلیل بالا بودن قیمت، خانه به فروش نرفت» باید در هنگام نرخ گذاری هزینه مرمت هم در نظر گرفته شود.

به گفته کارشناسان، باید قانون احیای بنا های تاریخی به درستی اجرا شود و همچنین نظارت بر ملک های تاریخی بیشتر شود. میراث فرهنگی هم که متولی اصلی در این زمینه است ورود کرده و برای ثبت ملی اقدام کند. مسوولان هم می توانند با ایجاد بسته های تشویقی و دادن تسهیلات مردم را ترغیب به نگهداری از این بنا ها کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خانه قجری پیرنیا در یک قدمی تخریب؛ کتیبه ها را کَندند و بُردند! + عکس" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خانه قجری پیرنیا در یک قدمی تخریب؛ کتیبه ها را کَندند و بُردند! + عکس"، کلیک کنید.