دارک استار؛ یکی از مرموزترین جت های جاسوسی دنیا!/ عکس

به گزارش خبرگزاری اکسیداک، هواپیماهای معدودی در صنعت هوانوردی به اندازه لاکهید مارتین SR-72 مشهور شده اند. این هواپیما که توسط برخی طرفداران با نام مستعار دارک استار شناخته می شود از مدت ها پیش در حال توسعه است و ظاهراً بخشی از برنامه های موسسه اسکانک ورکس لاکهید از سال 2007 تاکنون به شمار می رود. این مجموعه مسیول تولید برخی از مهم ترین و مشهورترین محصولات تاریخ لاکهید مارتین بوده است.

دارک استار؛ یکی از مرموزترین جت های جاسوسی دنیا!/ عکس

براساس گزارش پدال، اما با وجود گذشت چندین سال از شروع روند توسعه، دارک استار همچنان یک راز است. این پروژه به حدی مخفی نگه داشته شده که برخی سوالات درباره وجود یا عدم وجود آن مطرح شده و به نظر می رسد لاکهید مارتین نیز علاقه چندانی به انتشار اطلاعات جدید درباره این جت جاسوسی مافوق صوت ندارد؛ اما تا آنجایی که می دانیم دارک استار قرار است جایگزین SR-72 بلک برد شود که علیرغم بازنشسته شدن عنوان سریع ترین جت نظامی دنیا را در اختیار دارد. باید به این نکته مهم اشاره کرد که تقریباً تمامی اخبار منتشر شده درباره لاکهید مارتین SR-72 تایید نشده اند و البته شایعات زیادی هم دست به دست می شوند. در ادامه می خواهیم به 5 شایعه جذاب و هیجان انگیز درباره این جت مرموز اشاره کنیم.

نامی که تایید نشده است

دارک استار؛ یکی از مرموزترین جت های جاسوسی دنیا!/ عکس

با توجه به اینکه فرایند توسعه SR-72 بسیار طولانی بوده است بنابراین اطلاعات غیر موثق زیادی درباره آن وجود دارد. البته اکران فیلم سینمایی تاپ گان ماوریک باعث شد مجدداً این جت مرموز در سرخط اخبار قرار گیرد. صحنه های تست دارک استار جزو پربیننده ترین سکانس های این فیلم بوده اند و اگر آن را تماشا کرده باشید حتماً می دانید که درباره چه چیزی صحبت می کنیم. با توجه به واکنش طرفداران نسبت به پرواز آزمایشی دارک استار، به راحتی می توان فهمید که پس از اکران تاپ گان ماوریک چقدر درباره این جت جاسوسی بحث و گفت وگو شده است. متاسفانه علیرغم اینکه نام دارک استار برای چنین محصولی بسیار زیباست اما لاکهید مارتین نظر دیگری دارد. ما هیچ اطلاعاتی درباره نام رسمی هواپیمای یاد شده پیدا نکردیم و موثق ترین اخبار در سال 2013 منتشر شدند و از آن به عنوان “پسر بلک برد” نام بردند.

ماجرای دارک استار حاضر در فیلم تاپ گان ماوریک

دارک استار؛ یکی از مرموزترین جت های جاسوسی دنیا!/ عکس

باید دانست هواپیمای مشهوری که در فیلم تاپ گان حضور داشته نه تنها دارک استار نیست بلکه یک محصول مفهومی و تخیلی است که منحصراً برای این فیلم تدارک دیده شده هرچند به جرات می توان گفت برخی نمونه های پیش تولیدی با شباهت زیاد به این جت جاسوسی مرموز تولید شده اند تا پیش نمایشی از لاکهید مارتین SR-72 باشند. هرچند برخی طرفداران فیلم معتقدند آن هواپیما همان دارک استار است. در واقع هواپیمای حاضر در فیلم تاپ گان توسط همان تیم توسعه SR-72 طراحی شده چراکه تیم تولید فیلم تاپ گان همکاری نزدیکی با لاکهید مارتین داشته تا محصول حاضر در فیلم باورپذیر و احساس برانگیز باشد. ظاهراً عوامل فیلم یک مدل فول سایز از جت را تولید کرده اند.

هواپیمای مافوق صوت با سوخت مخصوص

دارک استار؛ یکی از مرموزترین جت های جاسوسی دنیا!/ عکس

اگرچه هیچ اطلاعات رسمی درباره نام لاکهید مارتین SR-72، طراحی ظاهری و سرعت نهایی آن نداریم اما حدس می زنیم این جت جاسوسی بتواند فراتر از سرعت صوت حرکت کند. یکی دیگر از گمانه زنی های رسانه ای به نوع سوخت آن مربوط می شود به گونه ای که شایعاتی درباره استفاده از سوخت بسیار ویژه و خاصی منتشر شده است. با اینکه نمی دانیم تیم اسکانک ورکس از چه پیشرانه هایی استفاده می کند اما گفته شده SR-72 به پیشرانه های مافوق صوت توربینی با سیکل ترکیبی مجهز خواهد شد. در این نوع طراحی از پیشرانه های توربوفن به همراه رم جت مافوق صوت استفاده می شود تا دارک استار به سرعت 5 ماخ و شاید حتی 10 ماخ دست یابد. یکی از مدیران این شرکت در مصاحبه سال 2013 خود گفته بود پیشرانه ها احتمالاً از سوخت JP-7 بکار رفته در SR-71 بلک برد استفاده خواهد کرد.

استفاده از متریال پیشرفته در ساختار

دارک استار؛ یکی از مرموزترین جت های جاسوسی دنیا!/ عکس

صحبت از تکنولوژی های پیشرفته شد و باید گفت پیشرانه و سوخت تنها بخشی از ویژگی های برجسته لاکهید مارتین SR-72 خواهند بود. بر اساس برخی اخبار موجود، تیم توسعه این جت مافوق صوت امیدوار هستند طراحی خاص بدنه به دو برابر کردن حداکثر سرعت هواپیما کمک نماید. اطمینان از دوام هواپیما در سرعت های دیوانه کننده 6 ماخ و بالاتر یکی از چالش های اساسی تیم طراحی است و مدیر اسکانک ورکس قبلاً گفته اگر شما شروع به پرواز با سرعت بالاتر از 6 ماخ کنید مجبور خواهید شد از متریال بسیار خاصی برای زنده ماندن خلبان در آن دماها استفاده نمایید. با توجه به اینکه بلک برد به عنوان پایه و اساس توسعه دارک استار در نظر گرفته شده بنابراین مشتاقیم بدانیم آیا SR-72 نیز از مواد کامپوزیت فیبر کربن و تکنولوژی پنهان کار آن استفاده خواهد کرد یا خیر.

استفاده از سلاح های انقلابی و جدید

دارک استار؛ یکی از مرموزترین جت های جاسوسی دنیا!/ عکس

با توجه به اخبار موجود درباره استفاده از پیشرانه های مافوق صوت، شایعه شده لاکهید مارتین SR-72 از سلاح های مافوق صوت نیز سود خواهد برد. حتی با اینکه اولویت اصلی در توسعه این جت ویژگی های جاسوسی و پنهان کاری بوده اما دارک استار احتمالاً به عنوان یک جت تهاجمی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت و به تکنولوژی سلاح های مافوق صوت مجهز خواهد شد. گفته شده موشک های مافوق صوت 5 برابر سریع تر از صوت حرکت می کنند و چنین سرعت هایی به موشک اجازه می دهد تا فاصله نیویورک تا پکن را تنها در 1 ساعت و 40 دقیقه طی کنند. اگر دارک استار به چنین سلاح هایی مجهز باشد پس خواهد توانست به هر هدفی در کره زمین در کمتر از یک ساعت حمله کند. اگرچه مشخص نیست که چنین سلاح هایی واقعاً وجود دارند یا خیر اما یکی از مدیران لاکهید مارتین سال قبل گفته بود این تکنولوژی به خط تولید نزدیک شده است. رسانه ها حدود بیست سال است که منتظر دیدن این جت جاسوسی هستند اما ایده ای از انجام چنین کاری توسط لاکهید مارتین را نداریم و شاید حتی اصلاً آن را نبینیم. جدای از عدم قطعی بودن تولید و معرفی دارک استار ما درباره چارچوب زمانی پرواز رسمی آن نیز اطلاعاتی نداریم. در واقع 23 سال از انتشار اولین شایعات درباره شروع توسعه SR-72 می گذرد اما شاید آن را در سال 2030 مشاهده کنیم.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دارک استار؛ یکی از مرموزترین جت های جاسوسی دنیا!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دارک استار؛ یکی از مرموزترین جت های جاسوسی دنیا!/ عکس"، کلیک کنید.