درآمدی بر گمانه زنی های انتخابات ریاست جمهوری

درآمدی بر گمانه زنی های انتخابات ریاست جمهوری

ریاست جمهور ، دومین مقام در کشور پس از رهبری است که ماموریت او اداره قوه مجریه است. مسیله اجرا خیلی مهم است. امروز می توان در ذهن خود کارنامه روسای جمهور گذشته را مرور کرد و یک ارزیابی از وزانت «بار» عظیم انقلاب و جمهوری اسلامی داشت. این «بار» با رای مردم از زمین برداشته می شود. صلاحیت های علمی و عملی و توانایی های اجرایی و فهم عملیاتی و از همه مهم تر قدرت تصمیم گیری و تصمیم سازی منتخب مردم مهم است.

به گزارش اکسیداک،محمدکاظم انبارلویی  در سرمقاله رسالت نوشت:

1- حجاب معاصرت باعث می شود پرده برداری از حسن و قبح مردان سیاست و نقش آن ها در تاریخ به انحراف رود. اما رویدادهایی باعث می شود در همان عصر و یا پس از سال ها برای مورخان ، نخبگان ، خبرگان و مردم مکشوف شود حقیقت کارکردها چه بوده است؟
شهید مطهری و شهید بهشتی و دیگر شهدای بزرگ انقلاب با شهادت خود حجاب معاصرت را کنار زدند و به تاریخ و مردم عصر خود حقیقت وجودی خود را نشان دادند.
شهید دکتر ابراهیم رییسی ، شهید امیر عبداللهیان، شهید آیت الله آل هاشم و شهید دکتر مالک رحمتی چهار رجل سیاسی و مذهبی ایران در قامت رییس جمهوری ،وزیر امور خارجه ، امامت جمعه و استاندار در زمان ما مشغول خدمت رسانی بودند. شهادت آن ها و واکنش مردم نشان داد حجاب معاصرت نمی تواند، پاک بودن و در خدمت مردم بودن آن ها را اغیار بپوشانند.آن ها مسیولان بلندپایه کشور در تراز انقلاب اسلامی بودند.
شهید رییسی دو بار از مردم رای گرفت و قاب خود را در تاریخ در سقف رای مردم یک بار در سال 1400 و یک بار هم در حضور حماسی مردم در کف خیابان در سال 1403 بست و اجازه نداد دشمن به این قاب نورانی لجن ،تهمت ، دروغ و فریب بپاشد.

2- باید «زمان» و «زبانه» انقلاب را در مقطعی که به سر می بریم شناخت. باید دید در چه مقطعی از تاریخ انقلاب به سر می بریم. گردنه و پیچ تاریخی که در پیش داریم شبیه چه دورانی است.
زمان ما تقریبا شبیه زمان پس از انفجار حزب جمهوری اسلامی و انفجار دفتر نخست وزیری و شرایط ارتحال امام خمینی (ره) است. با این تفاوت که پایه های اقتدار ملی امروز مستحکم تر و اساس امنیت ملی استوارتر است.
مهم ترین بحث در سال 60 و 68 تعیین و انتخاب رییس جمهور بود. نگاه های خبرگان، نخبگان، روشنفکران، اصحاب رسانه و احزاب به این سمت وسوی منعطف بود که ریاست جمهوری در قامت فردی متعین است. نیازی به رقابت نیست لذا در سال 60 ریاست جمهوری در امام خامنه ای و در سال 68 در آیت الله هاشمی رفسنجانی متعین شد.  رقبا نیز در برنامه تبلیغاتی خود به این رجحان و مرتبت اعتراف داشتند.
لذا رییس جمهور منتخب که نماد اراده ملی ، اجماع ملی و وحدت ملی بود زمام امور را به دست گرفت.

3- ریاست جمهور ، دومین مقام در کشور پس از رهبری است که ماموریت او اداره قوه مجریه است. مسیله اجرا خیلی مهم است. امروز می توان در ذهن خود کارنامه روسای جمهور گذشته را مرور کرد و یک ارزیابی از وزانت «بار» عظیم انقلاب و جمهوری اسلامی داشت.
این «بار» با رای مردم از زمین برداشته می شود. صلاحیت های علمی و عملی و توانایی های اجرایی و فهم عملیاتی و از همه مهم تر قدرت تصمیم گیری و تصمیم سازی منتخب مردم مهم است.
امروز انبوهی از مشکلات پیش روی مجریان کشور است. انبوهی از تکالیف هنوز بر روی زمین مانده است، از همه مهم تر مشکلات اقتصادی و تحریم ها، سفره مردم و رفاه عمومی را تهدید می کند. باید کسی سکان اداره اجرایی کشور را به عهده بگیرد که در تراز این مقام و در تراز انقلاب اسلامی باشد.
4- در اردوگاه انقلاب اسلامی و جبهه یاران امامین انقلاب بحث های کلیدی مطرح است. در این زمان مسیله رقابت به معنای آنچه در سال 76 ، 84 و سال های پس ازآن مطرح بود نمی تواند این بار عظیم را از زمین بردارد.
اجماع ملی روی یک رجل سیاسی و مذهبی که سابقه کار اجرایی در سطح ملی داشته باشد، می تواند یک راه معقول برای حل مشکلات کشور و نیز سیاست ورزی در زمان و زبانه کنونی باشد.
اگر این رویکرد را بپذیریم بخشی از نیروهای انقلاب که هنوز مدعی پیروی از امام خمینی (ره) هستند نمی توانند با تحریم انتخابات در کنار سلطنت طلبان و منافقان و جبهه ملی و نهضت آزادی زیست سیاسی خود را تعریف کنند و از ورود به عرصه اجماع ملی پرهیز نمایند.

پایان خبر اکسیداک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "درآمدی بر گمانه زنی های انتخابات ریاست جمهوری" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "درآمدی بر گمانه زنی های انتخابات ریاست جمهوری"، کلیک کنید.