راهکارهایی برای افزایش بهره وری کارمندان آموزشگاه

راهکارهایی برای افزایش بهره وری کارمندان آموزشگاه

امروزه یکی از اساسی‌ترین اهداف کسب و کارهای مختلف، افزایش بهره وری در سازمان است. البته این موضوع معمولا از جانب تیم منابع انسانی نادیده گرفته می‌شود! متخصصان منابع انسانی براین باورند که وظیفه آن‌ها ایجاد سیاست، رویه‌ها و مدیریت کارمندان یک مجموعه است. آن‌ها معمولا از برقراری ارتباط بین این عناصر و افزایش بهره وری کارمندان مجموعه غافل هستند. برای اینکه بدانید چگونه می‌توان بهره وری کارکنان را افزایش داد، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. در این مقاله از به شما خواهیم گفت که  افزایش بهره وری در سازمان چگونه انجام می‌شود.

منظور از بهره وری چیست؟

بهره وری سازمانی یا () یک دیدگاه فکری است که سعی بر آن دارد که وضعیت موجود را به بهترین شکل ممکن بهبود ببخشد. باتوجه به دیدگاه‌های موجود درمورد این مفهوم، انسان‌ها می‌توانند با تلاش مضاعف، وظایفشان را بهتر از قبل انجام دهند. درواقع بهره وری، یک نگرش عقلایی نسبت به کار و زندگی است که با هدف هوشمندسازی فعالیت‌ها برای رسیدن به زندگی متعالی انجام می‌شود. در سازمان‌ها، منظور از افزایش بهره وری کارکنان این است که استفاده از منابع، نیروی انسانی و سایر موارد به حداکثر برسد. هدف از این کار، کاهش هزینه‌ها و افزایش رضایت کارمندان، مدیران و مصرف کنندگان است.

علاوه بر مواردی که درمورد بهره وری کارکنان در سازمان‌ها گفته شد، یکی دیگر از دلایل اهمیت این موضوع، محدود بودن منابع کشورها است. به بیانی دیگر، باتوجه به محدودیت منابع موجود، سازمان‌ها باید تلاش کنند تا بیشترین بهره وری را از منابع انسانی خود داشته باشند. این کار باعث رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی خواهد شد.

راهکارهای افزایش بهره وری در سازمان

حال که با مفهوم بهره وری و اهمیت افزایش آن در سازمان آشنا شدید، در ادامه لازم می‌دانیم که چند راهکار برای اینکه بتوانید این هدف را محقق سازید، معرفی کنیم.

مدیران و رهبران اثرگذار

در هر مجموعه‌ای یکی از اصلی‌ترین نقش‌ها برعهده مدیر است. درواقع مهم‌ترین دلیل شکست و یا موفقیت یک سازمان را می‌توان مدیر و یا رهبر آن مجموعه دانست. وظیفه اصلی مدیران، هدف گذاری برای کارمندان و مشخص کردن خط مشی، اولویت‌ها و وظایف است. چنانچه مدیری بتواند در توسعه برنامه‌ها، استخدام کارکنان کارآمد، انگیزه دادن به مجموعه و هدایت آن توانمند باشد، بدون شک بهره وری کارمندان خود را نیز به بالاترین حد ممکن می‌رساند. بنابراین یکی از موثرترین راهکارها برای ارتقا بهره وری کارمندان، انتخاب یک مدیر شایسته است.

استراتژی و برنامه‌های سازمان

زمانی می‌توان ادعا کرد که احتمال موفقیت سازمان رو به افزایش است که در آن استراتژی رقابتی و برنامه استراتژیک دقیق پایه ریزی شده باشد. چنانچه برنامه یک سازمان به اندازه کافی واضح باشد، نه تنها کارکنان انگیزه لازم برای انجام وظایفشان را به دست می‌آورند، بلکه این امر کمک می‌کند تا آن‌ها بتوانند بر روی اهداف تمرکز کنند. بهترین شرایط در یک سازمان زمانی حاکم است که ارزش‌های سازمانی قابل اندازه گیری باشند. بدین ترتیب رفتار کارکنان هم‌سو شده و تعهد در میان آن‌ها ایجاد می‌شود.

تعیین وظیفه

عاملی که سبب شفاف شدن نقش کارکنان و به دنبال آن، افزایش بهره وری در سازمان می‌شود، هدف مشخص است. هر بخش و هر تیمی باید بداند که چه نقشی در مجموعه قرار است ایفا کند. برای اینکه بتوانید مسئولیت پذیری کارکنان را افزایش دهید، باید آن‌ها را در مشخص کردن هدف مشارکت دهید. یک ماموریت نامشخص و گنگ، سبب از بین رفتن تمرکز و عدم برقراری ارتباط کارمندان با آن می‌شود.

تعیین اهداف گروهی و فردی

مشخص بودن اهداف عملیاتی به کارمندان کمک می‌کند تا دریابند که شرکت از آن‌ها چه انتظاراتی دارد. اگر این اهداف قابلیت اندازه گیری داشته باشند، اهمیت هر چیزی مشخص می‌شود. درنظر گرفتن اهداف سخت اما قابل دستیابی، راه حل درمان تنبلی نیروی انسانی است!

پاداش موثر

زمانی که پاداش مالی با عملکردهای هر هدف در ارتباط باشد، به این معنا است که برای بار دوم، برای کارمندمان تکرار می‌کنیم که انجام چه کاری برای سازمان اهمیت دارد. به بیانی دیگر ارائه پاداش‌های مالی و غیرمالی باعث انگیزه بخشی و رشد شده و انرژی مضاعفی برای افزایش بهره وری به نیروی کار تریق می‌کند.

پشتیبانی از اعضای گروه

پشتیبانی از اعضای تیم، عملکرد هر فرد را بهبود می‌بخشد. در دنیای امروز که عصر ارتباطات است، کمتر کاری به صورت فردی و بدون نیاز به حامی انجام می‌شود. یک مدیر شایسته باید بتواند کارمندان را به صورت مکمل در یک تیم قرار دهد و به پشتیبانی از آن‌ها بپردازد.

به اشتراک گذاری ایده‌ها

اگر قرار باشد هر کارمندی به واسطه آزمون و خطا، مطالب موردنیازش را آموزش ببیند، فرآیند کاری به کندی پیش خواهد رفت. زمانی می‌توان بهره وری یک سازمان را افزایش داد که افراد خارج از تیم، آزادانه با اعضای تیم معاشرت کرده و اطلاعات و ایده‌های خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارند.

بهبود و بازنگری در روش های انجام کار

باید قبول کنیم که هنوز قسمت عمده ای از سازمان های دولتی و سنتی کشور، با روش های بسیار قدیمی و بعضا غیر علمی اداره می‌شوند. از این رو، روش های انجام کار توسط کارکنان نیز در بسیاری از موارد، ناکارآمد می‎باشند و همین امر باعث بروز مشکلاتی مانند خستگی کارمندان، سردرگمی و کلافگی ارباب رجوع و در نهایت منجر به ورود آسیب های متعدد به سازمان ها شده و از بهره وری آن ها می‎کاهد.

استخدام نیروی انسانی متخصص و ماهر

به منظور افزایش سطح بهره وری در سازمان، بایستی در زمان گزینش کارکنان، افراد برخوردار از دانش و مهارت کافی که وظایف محوله را نیز به درستی انجام می‌دهند، انتخاب و استخدام شوند. یکی از مهم ترین وظایف مدیران منابع انسانی در زمان استخدام افراد، توجه به تخصص افراد است.

هرچند که جذب و استخدام افراد متخصص، نیازمند وجود نظام منابع انسانی مبتنی بر شایسته سالاری است و این امر محقق نمی‌شود مگر با وجود مدیرانی آگاه و لایق.

ایجاد سیستم ارزشیابی کارکنان

اگر سازمانی از سیستم ارزشیابی کارکنان بهره مند باشد می‎تواند دستاوردهای بسیار خوبی در زمینه افزایش بهره وری خود داشته باشد. به عنوان مثال:

 • پی بردن به نقاط ضعف شغلی کارمندان و اصلاح آن با استفاده از برنامه های آموزشی مناسب
 • ایجاد علاقه و انگیزه کافی در کارکنان با بکارگیری نظام پاداش و تشویق صحیح
 • کاهش اعمال نظرهای شخصی و مغرضانه
 • ایجاد معیار و مؤلفه های منطقی جهت اعطاء امتیاز به کارمندان و واگذاری امور به آن ها

تفویض اختیار

در اختیار گذاشتن امکانات فیزیکی مناسب

اگر به عنوان یک مدیر قصد دارید راندمان و بهره وری سازمان خود را افزایش دهید، بایستی امکانات و تجهیزات مناسبی نیز در اختیار کارکنان تان قرار دهید. به عنوان مثال میز حسابدار شرکت تان نیاز به اقلامی همچون کاغذ، خودکار، صندلی مناسب، ماشین حساب حرفه ای، کمد بایگانی، تلفن و یک خط مستقیم دارد.

علاوه بر این ها فراهم آوردن یک محیط آرام و به دور از سرو صدا، وجود نور کافی در اتاق کارمندان، دمای مناسب محیط و همچنین ایجاد حریم شخصی برای هریک از کارمندان، تأثیر بسزایی در حفظ آرامش و کاهش استرس های شغلی آنان داشته و به افزایش راندمان کاری سازمان کمک بسیار زیادی می‌کند.

وجود تعهد به وظایف شغلی

بهتر است بدانید که برای افزایش بهره وری سازمان، صرفا نیاز به کارمندانی ندارید که از علاقه بالایی نسبت به شغل خود دارند بلکه شما به عنوان یک مدیر، به کارمندانی متعهد و مسئولیت پذیر نیاز دارید. عده ای تصور می‎کنند اگر علاقه به شغل در وجود یک شخص وجود داشته باشد او فردی متعهد به شغلش خواهد بود در صورتیکه اینطور نیست.

در واقع اگر به کاری علاقمند باشید، هر زمان که حس و حالش را داشته باشید اقدام به آنجام آن کار می‎کنید در حالیکه اگر نسبت به انجام یک کار متعهد باشید، وظایف خود را در زمان مقرر و بدون نقص انجام می‎دهید. بنابراین در سازمان خود این فرهنگ را نهادینه کنید که کارمندان نتیجه محور باشند و وظایف شغلی خود را در زمان مقرر و به درستی به پایان برسانند.

معرفی نرم افزار کاربردی مدیریت آموزشگاه موسیقی

نرم افزار آموزشگاه موسیقی

نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی و هنری

نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی و هنری آکسان، کلیدی برای یک آموزشگاه موسیقی و هنری مدرن و کارآمد است. نرم‌افزار ما برای آموزشگاه‌های هنری و موسیقی یک راه حل جامع ارائه می‌دهد. این نرم‌افزار برنامه‌ریزی کلاس‌ها، مدیریت اساتید و هنرجویان، و جلوگیری از تداخل زمانی را ساده می‌کند. از طریق این نرم‌افزار، هنرجویان می‌توانند به طور آنلاین در کلاس‌های مورد علاقه‌ی خود ثبت‌نام کنند، در کلاس های آنلاین شرکت کنند و محتوای کلاس ها را خریداری کنند و به صورت آفلاین آموزش موسیقی و هنری ببینند.

همچنین امکان رصد پیشرفت هنرجویان و ارائه بازخورد به آنها را فراهم می‌آورد، شما با استفاده از نظرسنجی های متفاوت حتی میتوانید بعد از هر جلسه نظرسنجی انجام دهید. بخش مالی نیز با این نرم‌افزار قابل مدیریت است، از پرداخت‌ها تا بودجه‌بندی گرفته همچنین گزارش سود و زیاد، دفترهای مالی و کنترل بدهی های هنرجویان با آکسان بسیار راحت خواهد شد. با آکسان، آموزشگاه‌های هنری و موسیقی تبدیل به محیط‌هایی کارآمد، مدرن و پویا می‌شوند.

 • سیستم مدیریت دوره و ثبت نام آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم حقوق و دستمزد آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم حضورغیاب آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم اطلاع رسانی آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم فروشگاه آموزشگاه موسیقی و هنری
 • نرم افزار حسابداری آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم مدیریت هنرجویان و دانش آموزان
 • سیستم مدیریت اساتید آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم نسخه پشتیبان حرفه ای و امن آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم گزارش گیری نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی و هنری
 • نرم افزار آنلاین مدیریت آموزشگاه موسیقی و هنری
 • اپلیکیشن موبایل آموزشگاه موسیقی و هنری
 • طراحی سایت آموزشگاه موسیقی و هنری
 • پشتیبانی نرم افزار آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم کارتخوان حضورغیاب آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم حضورغیاب اثرانگشت آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم چاپ و رسید آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم مدیریت تماس و کالرآیدی آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم کیوسک هوشمند آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم اتصال به پایانه بانکی آموزشگاه
 • اتصال بارکدخوان به نرم افزار مدیریت آموزشگاه
 • وب سرویس نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی و هنری
 • سیستم وفادارسازی هنرجویان آموزشگاه موسیقی و هنری

کلام پایانی

یکی از مهم‌ترین اهدافی که هر سازمانی باید از آن پیروی کند، افزایش بهره وری کارکنان است. در این مقاله از مجموعه مقالات اصول مدیریت منابع انسانی بررسی کردیم که هدف از انجام این کار، کاهش هزینه‌ها و افزایش رضایتمندی مراجعین می‌باشد. برای اینکه بتوانید در یک مجموعه بهره وری نیروی انسانی را افزایش دهید، باید دستورالعمل‌های لازم را اجرا کنید که در این مطلب، به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کردیم.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهکارهایی برای افزایش بهره وری کارمندان آموزشگاه" هستید؟ با کلیک بر روی تکنولوژی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهکارهایی برای افزایش بهره وری کارمندان آموزشگاه"، کلیک کنید.