زنگ خطر بروز کبد چرب در جامعه / 1000 پیوند کبد در سال

زنگ خطر بروز کبد چرب در جامعه / 1000 پیوند کبد در سال

آفتاب نیوز :

به گزارش انجمن جامعه جراحان ایران، علی جعفریان افزود: شایعترین علت نیاز به پیوند کبد در کشور، عارضه کبد چرب است و این مساله کاملا به شیوه زندگی وابسته است.

وی با بیان اینکه زندگی صنعتی باعث کمتر شدن فعالیت فیزیکی می شود، اظهار داشت: رژیم غذایی که نامناسب می شود، افراد به طرف چاقی می روند و در نهایت کبد چرب بروز می کند و این اتفاق خیلی سریع جلو می رود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در دنیا به خصوص کشور های غربی و شرق آسیا شایعترین علت کبد چرب، مصرف الکل و ابتلا به بیماری هپاتیت بوده است، افزود: در فهرست بیماران پیوندی کشور از سال 1380 تاکنون، اولین علت نارسایی کبد و نیاز به پیوند، عارضه کبد چرب ثبت شده است.

فلوشیپ جراحی و پیوند کبد و مجاری صفراوی گفت: درصد مصرف الکل در کشور ما زیاد نیست و حدود دو و نیم درصد بیماران کبدی به علت مصرف الکل پیوند کبد شدند وهمچنین بیماری هپاتیت بی و سی به واسطه واکسیناسیون و دارو کنترل شده است، اما کبد چرب عارضه شایع و رتبه بالاتری محسوب می شود و بیماری های خود ایمنی نیز از دیگر مواردی است که نیاز به پیوند را ایجاد می کند که به وراثت بستگی دارد.

جعفریان با بیان اینکه گاهی 10 تا 15 سال طول می کشد که کبد فرد تخریب شود و این روند در هر فرد متفاوت است، افزود: تعداد قابل توجهی از موارد نیاز به پیوند کبد قابل پیشگیری است. رژیم غذایی ناسالم و فعالیت فیزیکی کم، شیوه مناسب زندگی نیست و خطر امراض قلب و عروق و کبد چرب را بالا می برد که عارضه بسیار خطرناکی است و روند ایجاد آن مزمن و طولانی خواهد بود.

رییس تیم پیوند کبد بیمارستان امام خمینی تهران با تاکید بر اینکه حدود نیمی از موارد ابتلا به کبد چرب به سمت تخریب بافت کبد و نارسایی آن خواهد رفت، گفت: از این میزان حدود 10 درصد به پیوند کبد منجر می شود.

چه عوارضی افراد مبتلا به کبد چرب را تهدید می کند؟

جعفریان اظهار داشت: دبیر علمی چهل وپنجمین کنگره سالیانه جامعه جراحان که 17 تا 21 اردیبهشت 1403 در مرکز همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود، گفت: کبد اندام مقاومی است و شاید سالیان سال به سمت تخریب پیش نرود، ولی فردی که کبد چرب دارد، طی دراز مدت در معرض تخریب کبد است و بالارفتن آنزیم های کبدی «علامت مهم و زنگ خطر» برای این بیماری محسوب می شود.

این جراح پیوند کبد افزود: بالارفتن آنزیم های کبد و طولانی شدن این وضعیت به سمت عارضه سیروز کبدی پیش می رود، ولی همه این موارد به پیوند نیاز ندارند بلکه حدود 20 درصد موارد سیروز کبدی نیازمند پیوند خواهند شد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: با رژیم غذایی و کنترل وزن می توان این روند را متوقف کرد و حتی سلامت کبد را بازگرداند، چاقی در بچه ها شایع است و نباید اجازه داد فرزندانمان کم تحرک شوند حتی در یک آپارتمان کوچک هم باید شرایط فعالیت فیزیکی فرزندان را فراهم کنیم.

جعفریان اظهار داشت: اگر فرض کنیم از جمعیت 80 میلیونی کشور فقط 10 درصد چاق باشند، چیزی حدود هشت میلیون نفر خواهد بود و اگر 10 درصد این تعداد کبد چرب داشته باشند و به پیوند برسند، رقمی حدود 800 هزار نفر خواهد بود که این رقم بسیار بزرگ است و در مقایسه با تعداد کل یک سال پیوند کبد در ایران که حدود هزار مورد است، رقم بالایی است؛ اگر ظرفیت های موارد مرگ مغزی را به حداکثر استفاده ممکن برسانیم شاید این رقم به دو هزار مورد پیوند کبد در سال برسد.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شرکت های داروسازی در تلاش هستند، ولی هنوز خبری نیست؛ اگر یک شرکت دارویی موفق به تولید داروی موثر و اثربخش برای درمان کبد چرب باشد، سود خوب و رشد اقتصادی چشمگیری دارد، چون دارویی وجود ندارد، مساله تا اطلاع ثانوی بسیار جدی است.

وی افزود: تاکنون به جز رژیم غذایی، کنترل وزن و تحرک فیزیکی، راه حل دیگری وجود ندارد. هرچه به عنوان دارو در بازار تبلیغ می شود در اصل داروی کبد چرب نیست و اثر درمانی ندارد بلکه داروی مکملی است که شاید به بعضی جهات به کارکرد کبد کمک کند، ولی به هیچ عنوان جلوی ابتلا کبد چرب را نمی گیرد و نقشی در کنترل پیشرفت آن ندارد. درمان کبد چرب در گرو اصلاح فرهنگ خانواده است.

جعفریان تصریح کرد: کار خوبی که دولت در سال های اخیر انجام داده درج برچسب ارزش غذایی و میزان کالری، قند و چربی روی بسته بندی مواد غذایی بوده، این یک ضابطه خوب است که طی حدود هشت سال اخیر اجرا می شود. گام بعدی از وظایف دولت تخصیص بودجه برای درمان بیماری و انجام پیوند خواهد بود.

به گفته جعفریان، تازه های جراحی عروق، پیوند اعضا، درمان های نوین جراحی در ایران و جهان امسال در چهل و پنجمین کنگره جامعه جراحان ایران 17 تا 21 اردیبهشت 1403 مصادف با چهلمین سالگرد تاسیس جامعه جراحان ایران با حضور جراحان تخصص ها و شاخه های مختلف مطرح خواهد شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زنگ خطر بروز کبد چرب در جامعه / 1000 پیوند کبد در سال" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زنگ خطر بروز کبد چرب در جامعه / 1000 پیوند کبد در سال"، کلیک کنید.