ضرورت بازبینی قوانین پیمان سپاری ارزی و بازگشت حاصل از صادرات در عرصه کشاورزی

ضرورت بازبینی قوانین پیمان سپاری ارزی و بازگشت حاصل از صادرات در عرصه کشاورزی

اکسیداک/مرکزی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: باید قوانین پیمان سپاری ارزی و بازگشت حاصل از صادرات در عرصه کشاورزی بازبینی شود.

محمدمهدی برومندی، عصر پنجشنبه 24 خردادماه در مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه گل و گیاهان زینتی شهرستان محلات افزود: ما با پدیده تغییر اقلیم مواجه هستیم که در پنجاه سال اخیر امارها حاکی از افزایش چهار دهم درجه ای دمای زمین طی هر 10 سال است. در هر سال نیز با کاهش 6 دهم میلیمتری بارش مواجه هستیم.

وی گفت: آمارها حاکی از این است که جمعیت جهان از 7 میلیارد و 100 میلیون نفر در سال 2021 به 9 میلیارد و 300 میلیون نفر در سال 2050 خواهد رسید و نیاز انسان به غذا بسیار بیشتر خواهد شد.

وی مهم ترین دغدغه دولت ها را مسیله غذا دانست و افزود: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی امنیت غذایی کشور باید مشکلات این حوزه را برطرف کند. علاوه بر تامین نیاز داخل، 6 میلیارد دلار درآمد ارزی حاصل از صادرات محصولات کشاورزی به خزانه کشور واریز شده است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: با نگاهی به گذشته مشاهده می شود که در حوزه گل و گیاه تلاش های خوبی انجام شده و اینها حاصل توجه و نگاه دولت است. با شکل گیری موسسه تحقیقات علوم باغبانی و پژوهشکده گل و گیاه، شرایط خوبی در حوزه گل و گیاه رخ داده است.

وی گفت: در شرایطی که امروز گل و گیاه در جهان 100 میلیارد دلار درامد ارزی دارد، سهم گل و گیاه کشور از این صنعت کم بوده و باید تحولی بنیادین در این زمینه ایجاد شود. باید زیرساخت ها را توسعه داده، تحقیقات را توسعه دهیم. باید ضمن برطرف کردن نقاط ضعف این صنعت، قوانین دست و پاگیر را برطرف کرده و قوانین جدید وضع کنیم.

وی با تاکید بر اصلاح زیرساخت ها، ادامه داد: باید قوانین پیمان سپاری ارزی و بازگشت حاصل از صادرات در عرصه کشاورزی بازبینی شود.

وی با بیان اینکه استان مرکزی، قطب تولید و پایتخت تولیدگل و گیاه کشور است، ادامه داد: آمادگی کامل برای واگذاری زمین برای فاز دوم دهکده گل و گیاه محلات وجود دارد و آب مورد نیاز آن نیز با همکاری وزارت نیرو تامین خواهد شد.

برومندی افزود: در استان مرکزی 270 میلیون شاخه گل شاخه بریده، 65 میلیون گل گلدانی، 95 میلیون درخت و درختچه تولید می شود و در زمینه نشاء با تولید 157 میلیون بوته، رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است. در گلخانه های استان بیش از 62 هزار تن سبزی و صیفی تولید می شود.

وی تصریح کرد: تلاش می شود تا تحقیقات، متناسب با نیازهای بخش اجرا تغییر کرده و به دنبال حل مشکل باشد.

محمدصادق قنادزاده معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران نیز با اشاره به فعالیت دو پایانه صادراتی و دو نمایشگاه دایمی در محلات، اظهار کرد: وجود دو پایانه صادراتی و دو نمایشگاه دایمی در شهرستان محلات موقعیتی است که در بسیاری از استان ها نیز وجود ندارد.

وی ادامه داد: رفع تعهدات ارزی، موضوع بحث تمام تجار و صادرکنندگان است و امیدواریم استثنایاتی به ویژه در حوزه کشاورزی ایجاد شود یا بتوان در این زمینه تسهیلگری انجام شود.

وی با اشاره به رونمایی اخیر از بسته های جهش صادرات حوزه های دانش بنیان، افزود: در حوزه نمایشگاه سنگ محلات اتفاقات خوبی رخ داده و مجوز بین المللی نمایشگاه سنگ برای اولین بار به مدت سه سال تمدید شده است که امکان برنامه ریزی بلندمدت را فراهم می کند. می توان این اتفاقات مثبت را در حوزه گل نیز رقم زد.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران با ابراز امیدواری نسبت به افزایش رایزنان تجاری کشور به 30 نفر، تصریح کرد: در سال 1403 مجوز حدود 180 پاویون خارجی در کشورهای مختلف صادر شده، تلاش می شود با همکاری فعالان گل و گیاه، مجوزهای بین المللی را اخذ کنیم تا فعالان عرصه گل در نمایشگاه های بین المللی نیز مشارکت داشته باشند.

وی گفت: پایانه های صادراتی، زمانی بازدهی درست خواهند داشت که تمام دستگاه های خدمات رسان در این پایانه ها مستقر شده و خدمات خود را ارایه دهند. در دولت برنامه هایی برای حمایت بیشتر از این پایانه ها و ارایه تسهیلات بیشتر توسط گمرک در دستور کار قرار دارد. برخی مشوق های صدراتی و تسهیلات ارزی نیز در این پایانه ها مستقر خواهد شد.

محمد جلالی، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با تاکید بر ضرورت تقویت پزوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، اظهار کرد: در بسیاری از موارد، ازدیاد قانون نیز وجود داشته و نیازی به وضع قانون جدید نیست بلکه باید به اصلاح روندها پرداخت.

پایان خبر اکسیداک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضرورت بازبینی قوانین پیمان سپاری ارزی و بازگشت حاصل از صادرات در عرصه کشاورزی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضرورت بازبینی قوانین پیمان سپاری ارزی و بازگشت حاصل از صادرات در عرصه کشاورزی"، کلیک کنید.