قیمت خودرو 18 بهمن 1402/ شدت نوسانات بازار خودرو کاهش یافت

آفتاب نیوز :

با آرام گرفتن نسبی بازار ارز، امروز نوسانات کمتری در قیمت خودرو به چشم می خورد. طوری که بازه ی کاهش و افزایش نرخ ها به یک درصد هم نمی رسد. 

از ابتدای سال جاری بازار خودرو شرایط پر انتظاری را سپری می کند؛ در روز های اخیر نیز این انتظار مشهود بود. چراکه پس از یک جهش در نرخ دلار، خودرو نیز سریعا به آن واکنش نشان داد و حتی با شتاب بیشتری از دلار سبقت گرفت. حال پس از ریزش نسبی قیمت دلار، بار دیگر بازار خودرو هم به سمت آرامش در حال حرکت است.

قیمت خودرو در بازار داخلی

همان طور که در ابتدای گزارش هم اشاره شد نوسان قیمت خودرو چه در مدار نزولی و چه در مسیر رشد در روز جاری به یک درصد هم نمی رسد.

در بین 10 محصول مورد بررسی بازار خودرو های داخلی نیز چنین شرایطی حاکم است. طوری که بیشترین افت قیمت خودرو مربوط به دناپلاس تیپ 1 دنده ای با منفی 0.68 درصد است و ساینا دنده ای S تنها با 0.25 درصد افزایش قیمت، رکورددار گرانی در این بازار شناخته می شود. 

شاهین G دیگر محصولی است که در روز جاری روند صعودی دارد تا محصولات صعودی بازار در همین دو محصول سایپا خلاصه شود.

همچنین سمند سورن پلاس بنزینی، ساینا دنده ای S دوگانه و راناپلاس پانوراما سه محصول بدون تغییر بازار هستند.

سایر خودرو های مورد بررسی، به ویژه در بین محصولات ایران خودرو، تا ظهر امروز روند کاهش قیمت را در پیش گرفته اند.

قیمت خودرو 18 بهمن 1402/ شدت نوسانات بازار خودرو کاهش یافت

قیمت خودرو در بازار مونتاژی ها

بررسی قیمت خودرو در بازار خودرو های مونتاژی که فعلا تنها محصولات خارجی موجود در بازار تولیدی ایران هستند، نشان می دهد بیشتر محصولات یا روند ثابتی در ادامه روز گذشته داشته اند یا افزایش نسبی قیمت را بر جای گذاشته اند. با این حال این رشد قیمت ها نیز همانند بازار داخلی چندان پر زور نیست و حداکثر به 0.66 درصد محصول T5 فرداموتورز خلاصه می شود. 

فیدلیتی پرایم نیو 5 نفره تنها محصول مونتاژی است که با ثبت بازدهی منفی 0.28 درصد امروز قرمزرنگ شده است.

چهار محصول مونتاژی نیز بدون هیچ تغییر قیمتی کار خود را در بازار امروز آغاز کرده اند.

پیش بینی قیمت خودرو

همان طور که اشاره شد در حال حاضر نرخ دلار مهم ترین متغیر موثر در بازار خودرو شناخته می شود. عدم توازن صعود و سقوط قیمت ها در روز جاری نیز گواهی بر نقش پررنگ این متغیر است. چرا که دیروز دلار پس از چند روز ریزش دچار یک درجا شد و اکنون همان شرایط در بازار خودرو هویداست.

بر این اساس پیش بینی بازار خودرو بیش از هر عاملی به چشم انداز بازار ارز مربوط است. در صورتی که نرخ دلار به روند ریزشی خود ادامه دهد، انتظار می رود که خودرو هم ارزان شود؛ اما اگر دولت دوباره در سیاست تثبیت نرخ ارز شکست بخورد، گرانی دوباه خودرو نیز محتمل است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قیمت خودرو 18 بهمن 1402/ شدت نوسانات بازار خودرو کاهش یافت" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قیمت خودرو 18 بهمن 1402/ شدت نوسانات بازار خودرو کاهش یافت"، کلیک کنید.