نتایج کنفرانس سوییس در صدر اخبار جهان/ موضوع مهمی که کاملا مشخص شد

نتایج کنفرانس سوییس در صدر اخبار جهان/ موضوع مهمی که کاملا مشخص شد

به گزارش اکسیداک خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره برگزاری کنفرانس صلح اوکراین در بورگنستاک سوییس، نوشت: قدرت های غربی و متحدانشان در کنفرانس سوییس، حمله روسیه به اوکراین را محکوم کردند اما نتوانستند کشورهای اصلی جنوب جهانی را متقاعد کنند که با بیانیه نهایی این کنفرانس همراه شوند.

در گزارش رویترز آمده است: اگرچه بیش از 90 کشور به درخواست ولودیمیر زلنسکی (رییس جمهور اوکراین) در کنفرانس صلح اوکراین در سوییس شرکت کردند اما آینده این کنفرانس نامشخص است و هنوز هیچ کشوری برای میزبانی دور بعدی این نشست، داوطلب نشده است.

لازم به ذکر است که طبق فهرست امضاکنندگان بیانیه مشترک کنفرانس صلح درباره اوکراین که از 15 تا 16 ژوین (26 تا 27 خرداد) در سوییس برگزار شده، کشورهای عضو بریکس و چند کشور دیگر که در این کنفرانس شرکت کرده بودند، این بیانیه را امضا نکرده اند. فهرست کشورهایی که بیانیه نهایی را امضا کرده اند، در صفحه نمایش های مرکز مطبوعاتی محل کنفرانس در بورگن اشتوک نشان داده شد. این سند توسط 80 کشور از 92 کشور حاضر در کنفرانس امضا شد اما ارمنستان، بحرین، برزیل، واتیکان، هند، اندونزی، لیبی، مکزیک، عربستان سعودی، اسلوواکی، آفریقای جنوبی، سوییس، تایلند و امارات متحده عربی آن را امضا نکردند.

افزون بر این، «کامالا هریس» معاون اول رییس جمهور آمریکا، یکی از حامیان اصلی اوکراین در جنگ با روسیه، پیش از پایان یافتن این کنفرانس آن را ترک کرد.

«اولاف شولتس» صدراعظم آلمان نیز که پیشتر گفته بود در این کنفرانس خبری از مذاکرات صلح میان طرفین جنگ نخواهد بود و تا صلح فاصله زیادی وجود دارد نیز صبح امروز و پیش از پایان یافتن کنفرانس آن را ترک کرد.

روزنامه تلگراف در این باره نوشت: نتایج کنفرانس ناامید کننده است. شرکت کنندگان قادر به ارایه گام های مشخص برای حل مناقشه نبودند. هیچ کشوری در جنوب یا جنوب شرق آسیا بیانیه کنفرانس را امضا نکرد.

فایننشال تایمز نیز نوشت: تصمیم تعدادی از قدرت های پیشرو از جمله عربستان سعودی و امارات برای حمایت نکردن از بیانیه کنفرانس نهایی نشان دهنده قدرت اقتصادی و نفوذ روسیه در صحنه بین المللی است.

پولیتیکو هم افزود: طرح پیشنهادی پوتین برای پایان دادن به درگیری در اوکراین بار دیگر به شرکت کنندگان کنفرانس یادآوری کرد که موضع کرملین “در نهایت باید در نظر گرفته شود”.

بلومبرگ نیز افزود: غیبت چین از این نشست دو روزه و حضور دیپلمات هایی با پست های کمتر کلیدی، تلاش ها برای جلب حمایت “جنوب جهانی” را تحت الشعاع قرار داده است.

پیش تر «دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت روسیه با انتقاد از کنفرانس صلح اوکراین در سوییس که بدون حضور مسکو در حال برگزاری است، گفت هیچ یک از شرکت کنندگان این کنفرانس نمی دانند چه کاری انجام می دهند. او تصریح کرد: «این مزرعه حیوانات (اشاره به رمان نویسنده انگلیسی جورج اورول) در کشور سوییس یک سوریالیسم تمام عیار است. کافکا (نویسنده آلمانی) و اورول در پس زمینه آن دارند با عصبانیت سیگار می کشند. در این به اصطلاح اجلاس صلح، هیچکس نمی داند آنجا چه کار می کند یا نقشش چیست.»

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نتایج کنفرانس سوییس در صدر اخبار جهان/ موضوع مهمی که کاملا مشخص شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نتایج کنفرانس سوییس در صدر اخبار جهان/ موضوع مهمی که کاملا مشخص شد"، کلیک کنید.