هرآنچه باید از پدافند ضد موشکی جدید روسیه بدانید/ عکس

به گزارش خبرگزاری اکسیداک، «سرگیی شویگو» وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه در سال جاری، اولین محموله از سامانه موشکی پدافند هوایی نسل بعدی اس-500 را دریافت خواهند کرد. اعلامیه وزیر دفاع روسیه که از سوی خبرگزاری دولتی TASS گزارش شده، نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در توانایی های نظامی روسیه است.

به گزارش یوراسیاتایمز، شویگو تصریح کرده است که سامانه اس-500 در دو نوع تحویل می شود: سامانه های موشکی دوربرد دفاع هوایی و مجتمع های دفاع ضد موشکی. علاوه بر این، برنامه ریزی های گسترده ای برای تامین سامانه های دفاعی دیگر ازجمله سامانه های موشکی پدافند هوایی S-400 و S-300V4، سامانه های موشکی Buk-M3 و Tor-M2U و ایستگاه های راداری نسل بعدی در دست اجرا است.

تاریخچه اس-500

سامانه پدافندS-500 که به سیستم دفاع هوایی پرومتیوس معروف است، در شرکت دفاع هوایی و فضایی Almaz-Antey توسعه پیدا کرده و برای خنثی کردن طیف گسترده ای از تهدیدات ناشی از فناوری های هوافضای فعلی و آینده در ارتفاعات و سرعت های مختلف طراحی شده است.

توسعه اس-500 از سال 2010 (1389) و به دنبال استقرار موفق سامانه اس-400 روسیه آغاز شد. طراحی این سامانه، نخست در سال 2011 تکمیل شد، اما تولید پیوسته آن با تاخیرهای متعددی همراه بوده به طوری که بر اساس آخرین پیش بینی ها، تولید منظم و پیوسته آن از سال 2025 آغاز خواهد شد.

هرآنچه باید از پدافند ضد موشکی جدید روسیه بدانید/ عکس

شرح عکس: یکی از لانچرهای دوربرد سامانه پدافند اس-500

اس-500 قرار است که بازی پدافند را تغییر دهد؛ چراکه بنا به اعلام مقامات رسمی روسیه، این سامانه می تواند با هواپیماهای نسل پنجم (پنهان کار و رادارگریز)، ماهواره های مدار پایین و طیفی از تهدیدات موشکی مقابله کند. البته سامانه اس-500 آزمایش های سختی را برای تایید قابلیت های خود انجام داده است.

در ماه مه 2018 (اردیبهشت 1397)، روسیه اعلام کرد که «طولانی ترین آزمایش موشکی زمین به هوای جهان» را انجام داده و با هدف قرار دادن موفق هدفی در فاصله نزدیک به 482 کیلومتر، توان این سیستم را نشان داد. هم چنین در زمستان گذشته، گزارش هایی منتشر شد کهS-500 به طور موثر، اهداف هایپرسونیکی را ردیابی و رهگیری کرده است که انعطاف پذیری و مناسب بودن آن را در شرایط متغیر امنیتی برجسته تر می کند.

برای آشنایی با ویژگی های این پدافند اینجا را بخوانید.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هرآنچه باید از پدافند ضد موشکی جدید روسیه بدانید/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هرآنچه باید از پدافند ضد موشکی جدید روسیه بدانید/ عکس"، کلیک کنید.