وقتی پزشک عمومی نسخه لاغری می پیچد!

وقتی پزشک عمومی نسخه لاغری می پیچد!

تجویز و تبلیغ دارو در فضای مجازی بدون گرفتن شرح حال بیمار و بدون در نظر گرفتن شرایط او می تواند عوارض و آسیب هایی به همراه داشته باشد. متاسفانه الان هر پیجی را باز می کنید، همه مشغول تبلیغ یک دارو یا مکمل هستند و فقط هم برای فروش و سودآوری است. در حالی که یک مکمل که خیلی ها فکر می کنند خطری ندارد، می تواند خطرات و عوارض متعددی برای فرد مصرف کننده داشته باشد.

به گزارش اکسیداک، همشهری نوشت: این روزها خیلی از پزشکان را می بینیم که در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام در کار بلاگری هستند و با تولید محتوا، معرفی و ارایه محصولات، انجام تبلیغات و… در حوزه های مختلف درآمد بالایی کسب می کنند و خیلی از آنها فالویرهای زیادی هم دارند.

تا این جا مشکلی وجود ندارد و همه چیز سر جای خود است، اما موضوع زمانی نگران کننده می شود که می بینیم خیلی از این پزشکان در پست ها و استوری های خود، هر هفته انواع دارو و مکمل و ویتامین معرفی می کنند و بدون در نظر گرفتن شرایط هر فرد، برای همه دنبال کننده ها یک نسخه واحد می پیچند. درحالی که به گفته متخصصان، مصرف برخی داروها و مکمل ها برای خیلی از افراد ضرورتی ندارد و تا آزمایش خون نداده باشیم، نمی توانیم هیچ ویتامینی را وارد بدن خود کنیم.

خیلی از پزشکان نیز برای افزایش آمار فالویرها، با رسیدگی بیش از حد به ظاهر و پوشش خود، نقش ایفلوینسرها و حتی سلبریتی ها را ایفا می کنند و سخت می توان باور کرد که در حوزه طبابت تحصیل کرده اند. بعضی از این پزشکان، لابلای آموزش ها و ویدیوهای مرتبط با تندرستی، دوربین دست می گیرند و از لایف استایل خود – سفرها، آشپزی، کارهای روتین و روزمره و … -، نیز ویدیو تهیه می کنند و با پست و استوری کردن آنها دنبال کننده های بیشتری را جذب می کنند و به دنبال خود می کشانند.

همه پزشک – بلاگر شده اند!

اما آیا پزشکان می توانند به هر شکلی که می خواهند، کار خود را در شبکه های اجتماعی تبلیغ کنند و هر دارویی را به کاربران تجویز کنند؟آیا داروها و مکمل هایی که پزشکان بلاگر بدون در نظر گرفتن شرایط افراد تجویز می کنند، عوارض و آسیبی به همراه ندارد؟ آیا بلاگری پزشکان، آنها را از حوزه طبابت و شان پزشکی دور نمی کند؟

دکتر ایرج خسرونیا، رییس انجمن متخصصان داخلی ایران به همه این سوالات پاسخ داده است. او در گفتگو با همشهری به این موضوع اشاره می کند که طبق قانون سازمان نظام پزشکی کشور، تبلیغ دارو در فضای مجازی باید بر اساس قانون باشد. وگرنه تعقیب و پیگرد قانونی دارد. به خصوص اگر فرد پزشک نباشد. الان بسیاری از بلاگرهای حوزه سلامت را می بینیم که اصلا پزشک نیستند و تبلیغات شان کاملا غیرقانونی است و سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت باید پیگیر این موضوع باشند و سرسری از کنار آن نگذرند.

خسرونیا می گوید: تجویز و تبلیغ دارو در فضای مجازی بدون گرفتن شرح حال بیمار و بدون در نظر گرفتن شرایط او می تواند عوارض و آسیب هایی به همراه داشته باشد. متاسفانه الان هر پیجی را باز می کنید، همه مشغول تبلیغ یک دارو یا مکمل هستند و فقط هم برای فروش و سودآوری است. در حالی که یک مکمل که خیلی ها فکر می کنند خطری ندارد، می تواند خطرات و عوارض متعددی برای فرد مصرف کننده داشته باشد.

نسخه لاغری می پیچند!

متاسفانه عده ای از پزشکان بلاگر تنها به حوزه و رشته کاری خود رضایت نمی دهند و با توجه به موج ایجادشده در جامعه، پا را در کفش پزشکان سایر رشته ها نیز می کنند و توصیه هایی به کاربران ارایه می دهند که در حوزه دانش و تخصص شان نیست. مثلا پزشک عمومی در زمینه پوست و زیبایی محتوا تهیه می کند و به اشترک می گذارد، یا مدام در زمینه بهداشت روان ویدیو می سازد، یا درباره رژیم های غذایی لاغری مختلف اظهارنظر می کند، بدون آن که دانش این کار را داشته باشد.

خسرونیا در این رابطه می گوید: هیچ پزشکی نباید در حوزه پزشک دیگر ورود کند. الان خیلی ها را می بینیم که پزشک عمومی هستند اما در پیج خود درباره رژیم لاغری و چاقی محتوا تولید می کنند. درحالی که در زمینه تغذیه و رژیم لاغری فقط متخصص تغذیه می تواند اظهارنظر کند و رژیمی را تجویز کند. چون شرایط هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و بنابراین رژیم غذایی هر فرد باید طبق شرح حال، جنسیت، سن و توجه به بیماری هایی که دارد، تعیین شود. بعضی از افراد چاق هستند اما چربی خون پایینی دارد. اگر مدام برای چنین فردی قرص چربی تجویز کنیم، اذیت می شود و آسیب می بیند. یا فرد لاغری که دوست دارد چاق شود، نمی توان فقط مواد قندی برای او تجویز کرد. پس حتی پزشک عمومی هم نمی تواند در کار همکاران رشته های دیگر دخالت کند.

مشکلات مالی، پزشکان را بلاگر کرد

بسیاری از پزشکان به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی به حوزه بلاگری رو آورده اند. این حرفی است که رییس انجمن متخصصان داخلی ایران به آن اشاره می کند و می گوید: الان خیلی از پزشکان سعی دارند از طریق فضای مجازی هم کسب درآمد کنند تا بتوانند زندگی خود را بچرخانند. به همین دلیل سراغ تبلیغ رژیم های غذایی – حتی به غلط -، پوست و زیبایی، بوتاکس و کارهای دیگر رو آورده اند. حتی خیلی از پزشکان حرفه خود را تغییر داده اند و وارد کار فروش دلار و بساز و بفروش ساختمان و مشاور املاک و از این قبیل کارها شده اند. این موضوع هم برای دولت ناپسند است و هم برای خود پزشکان. درست است که سود مالی دارد اما خب از جرگه طبابت دور می شوند و این اصلا در شان یک پزشک که این همه سال درس خوانده، نیست.

پایان خبر اکسیداک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وقتی پزشک عمومی نسخه لاغری می پیچد!" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وقتی پزشک عمومی نسخه لاغری می پیچد!"، کلیک کنید.