پرسه زنی کودکان در هزارتوی مجازی

پرسه زنی و رهاشدگی کودکان با اقتضایات هیجانی خاص در هزارتوی مجازی، هشداری جهانی است که زنگ خطر آن سال هاست نواخته شده است.

به گزارش اکسیداک،  امروزه یکی از  اصلی ترین مصرف کننده فضای مجازی، کودکان و نوجوانان هستند، پدیده ای که تا قبل از کرونا اینگونه فراگیر نبود اما شیوع کرونا و محدودیت های جهانی بهداشتی، زمینه دسترسی گسترده کودکان و نوجوانان به گوشی هوشمند و اینترنت  را افزایش داد به نحوی که رقمی حدود 14 میلیون  مصرف کننده فضای مجازی در این سن تخمین زده می شود.

و این در حالیست که جامعه شناسان و روانشناسان اجتماعی همواره نسبت به پیامدهای دسترسی بی ضابطه کودکان و نوجوانان به اینترنت و شبکه های اجتماعی هشدار می دهند، بلوغ زودرس، افسردگی، اضطراب، بحران هویتی، اعتیاد به شبکه ها و کاهش تعاملات اجتماعی و مشکلات جسمانی و کم تحرکی از جمله آسیب های رایجی است که شخصیت بالغ نشده و کنجکاو کودکان را تهدید می کند. در این میان کم نیستند والدینی که برای تربیت و بازی با کودکان خود وقت نمی گذارند و آنها را ابتدا به ساکن با موبایل و اینترنت و فضای مجازی سرگرم می کنند و آرام می کنند.

پرسه زنی کودکان در هزارتوی مجازی

علاوه بر آسیب های مذکور، کودکان یکی از قربانیان جرایم سایبری هستند. حضور در  شبکه های اجتماعی کودکان را بیشتر در معرض خطر آزار و اذیت قرار می دهد. علاوه بر آن یکی دیگر از مخاطرات فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان ارسال و دریافت تصویرها و مطالب غیراخلاقی جنسی است، بسیاری از این تصویرها به سرعت از طریق تلفن های همراه یا اینترنت توزیع می شوند. مجرمان جنسی از طریق پروفایل های شبکه های اجتماعی و بازی های آنلاین دسترسی راحت تری به کودکان پیدا کرده اند.

زندگی امروزی با فضای مجازی گره خورده است و گریزی از آن نیست اما باید این دنیای پرزرق و برق را برای کودکان و نوجوانان مدیریت کرد این امر به معنای محدود کردن استفاده از فضای مجازی نیست، بلکه به معنای کمک به کودکان برای درک خطرات احتمالی ناشی از کاربرد اینترنت و آموزش نحوه محافظت از خود در فضای مجازی است.

پلیس فتا بارها در این باره به والدین هشدار داده است و تاکید کرده است که اگر والدین نتوانند کودکان خود را در فضای مجازی کنترل کنند شاهد مدیریت کودکان توسط افراد سودجو خواهیم بود حال آنکه در صورت آموزش مناسب والدین به فرزندان خود در خصوص استفاده ایمن از گوشی هوشمند و کنترل  فعالیت های آنها در فضای مجازی،  می توان تا حدی با تهدیدات امنیتی مقابله کرد.

درباره مقابله با تهدیدات شمشر دولبه اینترنت، بسیاری از کشورها قوانین سخت گیرانه ای درباره استفاده کودکان و نوجوانان از اینترنت و شبکه های اجتماعی تصویب و اجرا کرده اند بعنوان مثال در چین محدودیت هایی برای دسترسی به برخی بازی اینترنتی کودکان وجود دارد، در فلوریدا هم نوجوانان زیر 16 سال قادر به داشتن حساب کاربری در  پلتفرم های رسانه های اجتماعی نیستند.

در ایران نیز تلاش هایی در این زمینه همانند راه اندازی سیم کارت کودکان، اینترنت پاک و پلتفرم های امن آموزشی همانند شاد صورت گرفته است و به واسطه آنها، والدین می توانند استفاده از گوشی هوشمند را برای فرزند خود کنترل و مدیریت کنند.

پرسه زنی کودکان در هزارتوی مجازی

البرزی کارشناس فضای مجازی با بیان این که دشمن با شگردهای رسانه ای نوجوانان را در فضای مجازی هدف قرار می دهد، بر نقش مراقبتی والدین و مدرسه تاکید می کند و می گوید: باید مراقبت های لازم از سوی والدین و مربیان مدارس صورت گیرد تا فضایی ایمن و پاک نصیب جوانان ما شود.

وی با اشاره به ترویج بی بندوباری در فضای مجازی اظهار کرد: این فضا رها است متاسفانه اخبار و تصاویر خارج از ارزش به راحتی در فضای مجازی دست به دست می شود و همین امر به بی بندوباری دامن می زند.

به گفته این کارشناس فضای مجازی، خانواده باید در این زمینه مراقب باشد، آموزش های لازم را به فرزندان شان بدهند و نظارت لازم بر کودکان و فرزندان خود داشته باشند. در این میان دستگاه های مسیول هم باید نظارت داشته و محیطی پاک را فراهم آورند.

وی درعین حال پلتفرم ها و پیام رسان های داخلی را جایگزین خوبی دانست که نظارت پذیر بوده و مورد استقبال مردم هم قرار گرفته است و خاطرنشان کرد: حکمرانی باید شبکه های خارجی را نسبت به فعالیت در داخل کشور پاسخگو کند تا هر تصویری در اختیار کودکان و نوجوانان قرار نگیرد.

پرسه زنی کودکان در هزارتوی مجازی

البرزی در خاتمه سخنان خود با بیان این که سایت های خارجی درپی تغییر نظام ارزشی جوانان ما هستند، گفت: این تصاویر حتی برای بزرگسالان درست نیست و به گونه ای تصاویر را جانمایی می کنند که کودکان ما بدان گرایش داشته باشند و این در حالی است که در کشورهای خودشان قفل کودک تعبیه می کنند.

زندگی امروزی با فضای مجازی گره خورده است و گریزی از آن نیست اما باید این دنیای پرزرق و برق را برای کودکان و نوجوانان مدیریت کرد این امر به معنای محدود کردن استفاده از فضای مجازی نیست، بلکه به معنای کمک به کودکان برای درک خطرات احتمالی ناشی از کاربرد اینترنت و آموزش نحوه محافظت از خود در فضای مجازی است.

پایان خبر اکسیداک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرسه زنی کودکان در هزارتوی مجازی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرسه زنی کودکان در هزارتوی مجازی"، کلیک کنید.