چالش های تامین اجتماعی با مراکز فیزیوتراپی/ پرداخت بخش اعظمی از هزینه ها از جیب بیمار

رییس انجمن علمی فیزیوتراپی تشریح کرد؛

چالش های تامین اجتماعی با مراکز فیزیوتراپی پرداخت بخش اعظمی از هزینه ها از جیب بیمار

رییس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، از نحوه تعامل بیمه تامین اجتماعی با مراکز فیزیوتراپی گلایه کرد و گفت: مردم بخش اعظمی از هزینه های فیزیوتراپی را از جیب پرداخت می کنند.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری اکسیداک، ایرج عبداللهی رییس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، درباره نحوه پوشش خدمات فیزیوتراپی توسط سازمان بیمه تامین اجتماعی، گفت: خدمات فیزیوتراپی دارای کد های مختلفی است که تنها دو کد آن توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود، در حالی که کد تمرین درمانی نیز مطابق با استاندارد مربوطه باید تحت پوشش بیمه باشد، اما تامین اجتماعی از پرداخت کد تمرین درمانی اجتناب می کند.

وی افزود: در مورد مراکز خصوصی فیزیوتراپی با توجه به اختلاف تعرفه بخش دولتی و خصوصی و نیز محدود بودن کد های پرداختی توسط بیمه و سقف های ریالی لحاظ شده عملاً مبلغ پرداختی سازمان تامین اجتماعی بخش کوچکی حدود 20 درصد تعرفه را شامل می شود و پرداخت بخش اعظم هزینه درمان بر دوش بیمار است.

عبداللهی در پاسخ به این سوال که آیا پرداخت سازمان تامین اجتماعی به مراکز درمانی طرف قرارداد به موقع انجام می شود یا خیر، گفت: متاسفانه خیر. به دلیل مشکلات مالی که ظاهراً سازمان تامین اجتماعی با آن دست به گریبان است، پرداخت صورتحساب مراکز فیزیوتراپی با کسور قابل توجه و تاخیر زیادی همراه است به طوری که در سطح کشور بیش از 8 ماه تاخیر در پرداخت ها وجود دارد.

وی به مشکلات ثبت نسخ فیزیوتراپی در سامانه تامین اجتماعی اشاره کرد و افزود: سامانه ثبت نسخ در تامین اجتماعی در عین حال که کُند و وقت گیر است و با قطعی زیادی مواجه می شود، به گونه ای طراحی شده که اغلب پزشکان در ثبت دقیق نسخ الکترونیک خدمات فیزیوتراپی مشکل دارند و برخی خدمات در سامانه وجود ندارد. از طرف دیگر نحوه انتخاب نواحی درمان در سامانه دقیق نیست و مشکلات متعددی را برای پزشک و مراکز فیزیوتراپی ایجاد می کند.

رییس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران تاکید کرد: اخیراً سازمان تامین اجتماعی با هدف صرفه جویی مالی و بدون در نظر گرفتن زیرساخت ها، مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، منافع بیمار و مراکز فیزیوتراپی، ثبت کد یک بار مصرف ارسالی به تلفن همراه بیمار را از طریق سامانه در هر جلسه درمانی الزامی نموده و حداکثر ظرف یک دقیقه باید این کد در سامانه ثبت شود. در حالی که انجام چنین پروسه ای توسط مراکز فیزیوتراپی در عمل مقدور نیست و بخش عمده نسخ روزانه بیماران مراجعه کننده قابل ثبت نبوده و به رغم جلسات مشترکی که با مدیریت سازمان تامین اجتماعی داشته ایم و قول های مساعد دوستان، همچنان این مشکل بزرگ رفع نشده است.

وی افزود: فیزیوتراپی، درمان تک جلسه ای نیست و طی جلسات مشخصی انجام می شود و به دلایل متعددی مانند همراه نبودن یا ثبت نبودن تلفن همراه بیمار یا عدم آنتن دهی مناسب در برخی مراکز درمانی، مشکلات اینترنتی و موارد متعدد دیگر؛ عملاً امکان ثبت بسیاری از جلسات در این بازه زمانی کوتاه محقق نشده که نتیجه آن آزار و اذیت و ضرر مالی جهت بیمار و مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه تامین اجتماعی است.

عبداللهی خاطرنشان کرد: امیدوارم سازمان تامین اجتماعی با در نظر گرفتن مشورت های فنی و تخصصی انجمن فیزیوتراپی ایران، نسبت به اصلاح این روند غیرمنطقی اقدام نماید؛ در غیر این صورت و با عنایت به عملکرد مالی غیرقابل قبول سازمان تامین اجتماعی، مراکز فیزیوتراپی چاره ای جز دریافت هزینه آزاد نسخ فیزیوتراپی ثبت نشده به دلایل فوق را نخواهند داشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چالش های تامین اجتماعی با مراکز فیزیوتراپی/ پرداخت بخش اعظمی از هزینه ها از جیب بیمار" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چالش های تامین اجتماعی با مراکز فیزیوتراپی/ پرداخت بخش اعظمی از هزینه ها از جیب بیمار"، کلیک کنید.