کشف خطر جدید میکروپلاستیک ها بر سلامت

کشف خطر جدید میکروپلاستیک ها بر سلامت

اکسیداک/خراسان رضوی نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که مواد شیمیایی سمی اضافه شده به مواد پلاستیکی برای مقاوم کردن آنها در برابر شعله می توانند از راه پوست یعنی تماس با میکروپلاستیک ها وارد بدن شوند.

به گزارش سایتک دیلی، این تحقیق اولین ارایه کننده شواهد تجربی است که نشان می دهد مواد شیمیایی موجود به عنوان افزودنی در میکروپلاستیک ها می توانند به عرق انسان نفوذ کنند و سپس از طریق پوست جذب جریان خون شوند.

بسیاری از مواد شیمیایی که به عنوان ضد حریق و نرم کننده ها استفاده می شوند، به دلیل شواهدی مبنی بر اثرات نامطلوب سلامتی ازجمله آسیب به کبد یا سیستم عصبی، سرطان و خطراتی برای سلامت باروری ممنوع شده اند، با این حال، این مواد شیمیایی هنوز در وسایل الکترونیکی قدیمی، مبلمان، فرش ها و مصالح ساختمانی در محیط وجود دارند.

در حالی که آسیب های ناشی از میکروپلاستیک ها به طور کامل شناخته نشده است، نگرانی فزاینده ای در مورد نقش آنها به عنوان کانال قرار گرفتن انسان در معرض مواد شیمیایی سمی وجود دارد.

یافته های تحقیق در مورد جذب مواد شیمیایی

گروه تحقیقاتی در مطالعه ای که سال گذشته منتشر شد، نشان داد که مواد شیمیایی از میکروپلاستیک ها در عرق انسان  فروشسته می شود. نتایج تحقیق کنونی نیز نشان می دهد که این مواد شیمیایی می توانند از طریق عرق در سد پوستی، جذب بدن شوند.

این گروه در آزمایش های خود، از مدل های نوآورانه پوست سه بعدی انسان به عنوان جایگزینی برای حیوانات آزمایشگاهی و بافت های بریده شده انسانی استفاده کردند. این مدل ها طی دوره 24 ساعته در معرض 2 شکل متداول میکروپلاستیک حاوی دی فنیل اترهای پلی برومینه، یک گروه شیمیایی که اغلب برای پلاستیک ضد حریق استفاده می شود، قرار گرفتند.

نتایج و پیامدها برای سلامتی

نتایج نشان داد که 8 درصد از مواد شیمیایی در معرض پوست جذب می شوند و پوست هیدراته تر یا عرق آورتر سطوح بالاتری از مواد شیمیایی را جذب می کند. این تحقیق اولین شواهد تجربی را در مورد نحوه کمک کردن این فرآیند به سطوح مواد شیمیایی سمی موجود در بدن، ارایه می دهد.

دکتر اووکرویه آبافه، محقق این تحقیق از دانشگاه بیرمنگام انگلستان می گوید: میکروپلاستیک ها در همه جای محیط زیست وجود دارند و با این حال ما هنوز در مورد مشکلات سلامتی که می توانند ایجاد کنند، اطلاعات به نسبت کمی داریم.

نتایج تحقیقات ما نشان می دهد که آنها به عنوان «حاملان» مواد شیمیایی مضر هستند که می توانند از طریق پوست وارد جریان خون ما شوند. این مواد شیمیایی پایدار هستند، بنابراین با قرار گرفتن مداوم یا منظم در معرض آنها، انباشتگی تدریجی وجود خواهد داشت تا جایی که شروع به ایجاد آسیب کنند.

دکتر محمد عبدالله، دانشیار علوم محیطی در دانشگاه بیرمنگام و محقق اصلی این طرح، بیان کرد: این یافته ها شواهد مهمی را برای نهادهای نظارتی و سیاست گذاران به منظور بهبود قوانین پیرامون میکروپلاستیک ها و محافظت از سلامت عمومی در برابر مواجهه مضر فراهم می کند.

پروفسور استوارت هاراد، یکی از محققان، افزود: این تحقیق گام مهمی  در درک خطرات مواجهه با میکروپلاستیک ها برای سلامتی ماست. با تکیه بر نتایج، تحقیقات بیشتری برای درک کامل مسیرهای مختلف قرار گرفتن انسان در معرض میکروپلاستیک ها و چگونگی کاهش خطرات ناشی از این مواجهه مورد نیاز است.

این گروه قصد دارد در تحقیقات آینده، مسیرهای دیگری را که از طریق آنها میکروپلاستیک ها می توانند مسیول ورود مواد شیمیایی سمی به بدن باشند، از جمله استنشاق و بلع، بررسی کنند. این کار توسط فلوشیپ تحقیقاتی ماری کوری در برنامه تحقیقات و نوآوری افق 2020 اتحادیه اروپا تامین می شود.

یافته های این تحقیق در Environment International منتشر شده است.

پایان خبر اکسیداک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشف خطر جدید میکروپلاستیک ها بر سلامت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشف خطر جدید میکروپلاستیک ها بر سلامت"، کلیک کنید.